Skip to main content
header-image
rüzgar enerjisi

Emekli Rüzgar Türbini Kanatları Kaynağa Dönüşüyor

December 22, 2021

Rüzgar enerjisi, dünyanın karbon ayak izini küçültmek için güçlü bir araç; ancak rüzgarı temiz enerjiye dönüştüren makineleri yapmak, her imalat endüstrisinde olduğu gibi kendi ayak izini de beraberinde getiriyor.
GE Yenilenebilir Enerji'nin bir kuruluşu olan LM Wind Power tarafından işletilen 13 küresel fabrikayı ele alalım. Ürettikleri kanatlar arasında GE Yenilenebilir Enerji'nin Haliade-X açık deniz rüzgar türbinlerinde kullanılan 107 metre uzunluğa kadar türbin kanatları bulunuyor. Türbinin sadece bir dönüşü, İngiltere'deki bir eve iki gün boyunca enerji sağlayabilecek derecede enerji üretebiliyor.
Fabrikalar aynı zamanda atık da üretiyor: Cam elyafı, balsa ağacı parçaları, plastik levhalar, ağ ve diğer malzemeler. Bu atığın bertaraf edilmesi, 2020'de LM Wind Power'ın toplam yıllık karbon emisyonunun %31'ini temsil eden ana karbon emisyonu kaynağıydı.
Yenilenebilir bir enerji şirketi olan LM Wind Power, bu konuda bir şeyler yapmak istiyor. Kanat üreticisi yakın zamanda, atıkları azaltarak, fazla malzemeleri geri dönüştürerek ve enerji geri kazanımı olmadan hiçbir şeyin çöplüklere veya yakıma gitmemesini sağlayarak 2030 yılına kadar sıfır atık kanatlar üretmeyi taahhüt etti.
Bu iddialı bir hedef; ancak şirket deneyimleri üzerine bunları inşa ediyor. 2016 yılında rüzgar endüstrisindeki ilk karbon nötr işletme olma hedefiyle yola çıktı ve 2018 yılına kadar bunu başardı. LM Wind Power'ınmühendislik bölümünde ürün yaşam döngüsü lideri olan Katelyn Huber, "O zamanki duygu çok benzerdi. Bunun ne anlama geldiğini, başarılı olmak için ne gerektiğini ve endüstri için ne kadar önemli olacağını kimse anlamadı." diyor.
Örneğin şirket, üretimine enerji sağlamak için %100 yenilenebilir elektrik tedarik etmeye başladı bile; ancak rüzgar türbini kanatlarını yapmak için kullanılan malzemelerin yaklaşık dörtte biri nihai üründe bitmiyor. Atıkları azaltmak, üretim adımlarına yeni bir bakış ve tedarikçilerle işbirliği gerektirecek. Örneğin, rüzgar kanadı üretimine atfedilebilecek emisyonların yaklaşık %76'lık bir oranı tedarik zincirinde meydana geliyor. LM Wind Power, teslimatları optimize etmek ve nakliyeden kaynaklanan emisyonları azaltmak için halihazırda tedarikçileriyle birlikte çalışıyor.
Rüzgar türbini kanatlarının üretimi sırasında ortaya çıkan tüm atıkların %15'ini cam elyaf oluşturuyor. Rüzgar kanatlarının yapımında kullanılan cam elyaf kumaşlar, çeşitli ebatlarda büyük rulolar halinde geliyor. Bir kanat tamamlandıktan sonra, genellikle bir miktar cam elyafı rulo üzerinde bırakılıyor. Üretim hattında bir sonraki kanat için faydalı olmak için yeterli değilse veya bir sonraki kanat için farklı boyutta bir rulo gerekiyorsa, kalanlar boşa gidiyor. LM Wind Power, malzemeyi tümü eşit uzunlukta standart cam elyaf kumaş ruloları yerine, kanat tipine dayalı üretim dizisi için optimize edilmiş "esnek rulolar" halinde sunmak için cam elyafı tedarikçileriyle birlikte çalışıyor. Huber, tedarikçilerin katılımının sıfır atık hedefine ulaşmak için hayati önem taşıdığını belirtiyor. LM Wind Power, bazı kanatlarda, kanat çekirdekleri için yaygın olarak kullanılan balsa ağacı yerine PET plastik köpük kullanmaya karar verdiğinde, balsa tedarikçisi malzemeyi sağlamaya geçti ve birlikte PET'in çoğunun geri dönüştürülmüş PET olarak tedarik edilebileceğini keşfettiler.
Malzeme artık LM Wind Power kanatlarındaki çekirdek malzemenin yaklaşık %83'ünü oluşturuyor ve bunların neredeyse tamamı geri dönüştürülüyor. LM Wind Power'ın Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Hanif Mashal, "Bu, rüzgar endüstrisi tedarikçileri için bir eylem çağrısıdır. Siz de bu zincirde bize katılın." diyor.
LM Wind Power, ortadan kaldırılamayan atıklar için farklı geri dönüşüm yolları adına renk kodlu kutulara ayırma çabalarını artırıyor. Huber, bu atıkların bir kısmı için ya yerel altyapı eksikliği ya da maliyet nedeniyle hala iyi bir geri dönüşüm seçeneği bulunmadığını söylüyor; ancak bu, şirketin bu zorluğu üstlenmediği anlamına gelmiyor.
Huber, LM Wind Power'ın geri dönüştürülmüş malzemeler için pazarları canlandırmaya yardımcı olabileceğinden umutlu. LM Wind Power, ortaklarıyla birlikte çalışarak, kanat üretiminden kaynaklanan atık malzemelerin tedarikçilere veya alıcılara ve nihayetinde yeni kanatlara veya diğer endüstrilere geri döndüğü dairesel bir tedarik zinciri geliştirecek. Huber son olarak şöyle söylüyor: "Şu anda israfı atık olarak görüyoruz. Atıklarımızı bir kaynak olarak görmeye geçmek istiyoruz."

Categories
tags