Skip to main content

Dünyanın ilk Endüstriyel Bulut Ortamı: Predix Cloud

January 04, 2018

2020’de tam 50 milyar makinenin “online” olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısının 30’da biri. Belki de insandan çok makinenin online olduğu bir günü bile görebiliriz. Bu gelişme ışığında General Electric, makineleri en akıllı hale getirmek ve en verimli şekilde kullanabilmek için yeni bir inovasyona imza attı.

Gözünüzün önüne Arnold Schwarzenegger’in robotları kovaladığı sahneler geldiyse size iyi bir haberimiz var: Predix Cloud ile her şey kontrol altında!

Endüstriyel İnternet günümüzde en hızlı veri üreten ortam. Bu da her gün internette dolaşan terabaytlarca veri demek. Peki çoğunlukla düzensiz ve okunması, analiz edilmesi zor bunca veriyle nasıl baş edeceğiz?

Diğer sektörlere göre iki kat daha hızlı büyüyen endüstriyel verinin kendine has, güvenilir, dayanıklı ve çoğunlukla iyi durumda olmayan bu veriyi işleyebilecek bir bulut sistemine sahip olması sektörde gereklilik oldu. GE, tam olarak bu sebeple uzun süredir kullanmakta olduğu Predix veri ortamını buluta taşıyarak Predix Cloud’u yarattı. Predix Cloud, 2016 yılı başı itibariyle tüketicilerin ve yazılım geliştiricilerin hizmetine sunulacak.

Predix nedir?

Predix’i tanımlamak çok kolay. Predix, aynı akıllı telefonlarımızdaki iOS ya da Android platformları gibi çalışıyor. Cep telefonumuza nasıl kullandıkları platformla uyumlu uygulamalar indirerek uçak bileti almaktan alışverişe, banka hesaplarımızı yönetmekten uzaktan klimamızı kontrol etmeye kadar çeşitli ve hayatı kolaylaştıran işlemler yapabiliyorsak, Predix Cloud da aynı işi makineler için yapıyor. General Electric bünyesindeki bilişim uzmanları Predix Cloud için her gün onlarca uygulama geliştiriyor. 2016 başı itibariyle Predix Cloud’un diğer yazılım geliştiricilere açılacak ve böylece bu platforma herkesin uygulama geliştirmesi mümkün olacak.

Predix ile Konuşan Makineler

Endüstride her şey her zaman mükemmel çalışmaz. Mükemmel çalışmayan makinelerden gelen veri temiz, işlenebilir ve analiz edilebilir olmayabilir. Predix Cloud ile, bu verinin temizlenmesi, normalize edilmesi, sıkıştırılması ve güvenli bir şekilde saklanması mümkün olacak. Aynı zamanda, bu veri dünyanın herhangi bir yerinden ulaşılabilir, detaylı ve sistematik bir şekilde karşılaştırılabilir ve analiz edilebilir hale gelecek. Makineler dünyanın herhangi bir yerindeki mühendisler ve diğer makinelerle gerçek zamanlı olarak konuşabilecek, çalışmalarını optimize edebilecek.

Bir hava alanındaki tüm uçakların birbirleriyle haberleşebildiğini düşünün. Şimdi de, Predix Cloud ile aynı şeyi dünyadaki tüm uçakların ve gerçek zamanlı olarak yapabildiğini hayal edin. GE, hayal etmekle kalmıyor, çalışıyor ve hayata geçiriyor.

Endüstriyel ya da makine verilerine özel olarak inşa edilmiş olan Predix Cloud, öngörülemeyen ya da başka veri sistemlerinin kaçırabileceği sorunları birer fırsata çevirmek için de ideal. Predix Cloud ile büyük verinin geçmişte yüzleştiği birçok komplikasyon böylece ortadan kalkmış olacak. Predix Cloud ile çalışan MR makineleri hastalık tanısında, lokomotifler enerji verimliliğinde, rüzgar türbinleri üretim hacminde iyileşecek; her yıl birçok endüstride milyar dolarlara varan tasarruf sağlanabilecek.

Predix Cloud ile dünyadaki tüm MR makinelerinin, lokomotiflerin ve rüzgar türbinlerinin tüm verileri sistematik bir şekilde tek bir ortamda toplanabilecek.

Makinelerin daha akıllı hale gelmesiyle gelecekte birçok yeni istihdam alanı da yaratılmış olacak. GE, Predix Bulut ile 2020’ye şimdiden hazır. Sizi de bekleriz!

Categories
tags