Skip to main content

Dünyanın En Uzun Uçuşuna Hazır Mısınız?

March 31, 2016

Emirates tarafından gerçekleştirilen Dubai – Panama City arasındaki 14403 kilometrelik dünyanın en uzun ticari uçuş rekoru, yeni bir rekorla kırıldı. Yeni rekorda, bir öncekinde olduğu gibi üzerinde GE90 motoru bulunan bir Boeing 777-200LR başroldeydi. Ayrıca birçok motor parçası Türkiye’de üretilen GEnx motorları ile donatılmış Boeing 787 Dreamliner’da, ABD merkezli bir havaalanı üzerinden gerçekleştirilecek en uzun ticari uçuşa hazırlanıyor.

Ticari uçuşlarda kullanılan jet motorlarının GE teknolojileri ile daha verimli hale gelmesi, Dubai ve Panama City arasındaki 17 saat 35 dakikalık uçuşun, tek bir dolu yakıt tankı ile başarılmasını sağlamıştı. Şimdi ise Katar Havayolları, aynı donanımdaki bir uçakla ve yepyeni bir destinasyonla bu rekoru kırdı.

Uçuş Mart ayının başında, Doha – Auckland arasında gerçekleşti. Ayrıca United Havayolları, San Francisco – Singapur arasındaki yeni rotasının yasal düzenlemeleri için çabalıyor. Bu rota onaylandığında, GE tarafından üretilen GEnx motorları ile donatılmış Boeing 787 Dreamliner, en uzun uçuşunu gerçekleştirmiş olacak.

Dreamliner’ın gerçekleştireceği bu rekor uçuş, Türkiye için de bir gurur kaynağı olacak. Çünkü Dreamliner’ın kalbi olan GEnx motorlarının en önemli parçaları Eskişehir’de, TEI ve GE işbirliği ile üretiliyor.

Categories
tags