Skip to main content
header-image
rüzgar enerjisi

Dünyanın En Güçlü Deniz Üstü Rüzgar Türbininde Değişim Rüzgarları

November 24, 2020

Geçtiğimiz sonbaharda, Hollanda’daki Rotterdam Limanı’nın üzerinde bir yapı yükseldi. Bu yapı, gemileri boşaltmak için orada değildi; bugün dünyanın en güçlü deniz üstü rüzgar türbini olan Haliade-X12 MW’ın bir prototipiydi. GE Yenilenebilir Enerji mühendisleri tarafından yapılan ve Time Dergisi tarafından 2019’un en iyi icatlarından biri olarak karşılanan Haliade-X, dünya çapında kurulumunun başlaması için testlere tabi tutuldu. Özellikle GE Yenilenebilir Enerji, şirketin 2021’in ikinci yarısında makineyi müşterilere tedarik edebilmek üzere, tip sertifikası almaya çalışıyordu.

Tüm bu çabaların sonunda GE Yenilenebilir Enerji, pazardaki yolculuğunda büyük ve önemli bir adım attı. Geçtiğimiz günlerde, rüzgar türbinine Norveç merkezli bağımsız bir küresel sertifikasyon kuruluşu olan DNV-GL’den koşullu tip sertifikası verildiğini duyurdu.

Tip sertifikasyon süreci iki seviyeden oluşuyor: Türbin bileşenlerinin ve tam prototipinin tasarım, test ve üretim dahil olmak üzere akredite laboratuvarlar tarafından değerlendirilmesini içeriyor. DNV-GL, bu dokümantasyonun eksiksiz bir değerlendirmesini gerçekleştirdi ve Haliade-X’in sonuçlarını onayladı. Koşullu tip sertifikasyonu, GE‘nin rüzgar türbinini prototipten seri üretime geçirmesine olanak tanıyan bir kilometre taşı görevi görüyor

PC Image

GE Yenilenebilir Enerji‘nin Deniz Üstü Rüzgar CEO’su John Lavelle, “Haliade-X 12 MW tasarımımızın sağlamlığının onaylandığı bu sertifika, platformumuzun özelliklerine inanan mevcut ve potansiyel müşterilerimize yüksek düzeyde güven verdi.” diyor.

Sürdürülebilir enerji şirketi Eneco, Rotterdam’daki prototip tarafından üretilen elektriği Aralık ayında satın almak üzere imza attı. Bu da bize Haliade-X’in halihazırda heyecanlı müşterilerinin olduğunu gösteriyor. Türbin, Kasım ayında çevrimiçi olmasından bu yana kendi dünya rekorunu kırdı. Aralık ayında, 24 saatlik zaman dilimi içinde, 288 MWh ile bir rüzgar türbininden bugüne kadar elde edilen en yüksek enerji üretimini sağladı.

Üretimine yeşil ışık yakılan ilk Haliade-X 12 MW türbinleri, şimdiden müşteriler için tahsis edildi. Türbinler, Danimarkalı endüstri öncüsü Ørsted tarafından geliştirilen ABD’deki iki devasa deniz üstü rüzgar türbini ve dünyanın en büyük açık deniz projesi olacak bir Kuzey Denizi tesisi olan Birleşik Krallık’ın 3.6 GW Dogger Bank rüzgar çiftliğinde toplam 1.220 MW enerji üretecek. Haliade-X teknolojisi, bu anlaşmalar neticesinde ABD ve İngiltere’de 5 milyondan fazla eve güç sağlayacak.

Lavelle, GE Yenilenebilir Enerji’nin Haliade-X platformuna yenilikler, iyileştirmeler ve yeni özellikler sunmaya devam edeceğini söylüyor. Haliade-X’in 107 metre uzunluğundaki devasa kanatları, yıl içinde tam tip sertifikayı almak için İngiltere’nin Boston ve Blyth kentlerindeki tesislerde test edilmeye devam edecek.

Categories
tags