Skip to main content
header-image
Yenilenebilir Enerji

Dünyanın En Güçlü Deniz Üstü Rüzgar Türbini Platformu: Haliade-X

November 13, 2020

GE Yenilenebilir Enerji dünyanın yenilenebilir enerji ihtiyacını güvenilebilir ve sürdürülebilir yeşil elektronlarla karşılamak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor, yenilenebilir enerji kaynaklarını en doğru şekilde kullanarak dünyanın en güçlü platformlarını hayata geçiriyor. Düşük maliyetli, doğanın gücünü kullanan ve ona neredeyse hiçbir zarar vermeyen üzgar enerjisinin potansiyeli, Haliade X ile yeniden belirleniyor.

Verimliliği artıracak ve deniz üstü rüzgar enerjisinin maliyetini düşürecek

Dünyanın en güçlü deniz üstü rüzgar türbini olan Haliade-X  ile tanışmaya hazır mısınız? GE, enerji endüstrisinin ilk 12 MW deniz üstü rüzgar türbinini geliştirmek için önemli bir yatırım gerçekleştiriyor. GE’nin Haliade-X’e yaptığı yatırım, deniz üstü rüzgar enerjisini daha uygun maliyetli ve rekabetçi bir temiz enerji kaynağı haline getirmeye yardımcı olacak.

PC Image

Performans için tasarlandı

Haliade X; MW kapasiteye, 220 metrelik dev bir pervaneye, 107 metrelik 3 adet kanada ve birçok dijital yeteneğe sahip. Dünyadaki en güçlü rüzgar türbini olmasının yanı sıra Haliade X, belirli bir süre boyunca tam güçle çalışma ve enerji üretme kapasitesini belirten %63’lük kapasite faktörüyle, endüstri standardının 5 ila 7 puan üzerinde yer alıyor. Kapasite faktöründe artan her nokta, bir rüzgar santralinin çalıştığı süre boyunca müşterilerine sağladığı yaklaşık 7 milyon dolarlık gelire karşılık geliyor.

Güç verimlilikle buluşuyor

Daha büyük pervane, daha uzun kanatlar ve daha yüksek kapasitenin birleşimi, Haliade X’i rüzgar hızı değişikliklerine karşı daha az duyarlı, yani her zaman enerji üretebilir bir türbin olarak konumlandırıyor. Bu sayede, öngörülebilirliği ve düşük rüzgar hızlarında daha fazla güç üretme yeteneğini artırıyor. Gün sonunda, düşük rüzgar koşullarında bile diğer deniz üstü rüzgar türbinlerinden daha fazla yıllık enerji üretimi yakalayabiliyor.

Bugün bir Haliade-X MW rüzgar türbini, 67 GWh’ye kadar yıllık brüt enerji üretimi yapabiliyor. 16.000 Avrupalı haneye yeten temiz enerji sağlıyor ve 9.000 taşıtın ürettiği emisyona eş değer olan 42.000 tona kadar karbondioksit tasarrufu sağlıyor.

Categories
tags