Skip to main content
header-image
GE Türkiye

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü: GE, Güvenliği Artırmanın Yenilikçi Yollarını Bulmaya Devam Ediyor

April 28, 2023

İşyeri güvenliğini artırmak için endüstri kriteri haline gelen bir güvenlik protokolü: “Read Across”

300 kilodan daha ağır ve çapı 1,8 metreyi bulan bir gaz türbini örtü halkası, yalnızca birkaç santimetre yükseklikten bile birinin ayağına ya da bacağına düşerse ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Bu bileşenlerden biri, Avrupa’daki bir fabrikada kablo demetinin kısmen gevşemesiyle 8 cm yükseklikten atölyenin zeminine düştüğünde neyse ki kimse yaralanmadı.
Herhangi bir zarara yol açmamasına rağmen olay, potansiyel ciddi bir olay olarak sınıflandırıldı ve GE Gas Power'ın çevre, sağlık ve güvenlik (EHS) protokolü olarak adlandırdığı “Read Across” olayını tetikledi. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da (EMEA) ve GE Gas Power EHS Lideri Vekili Beyza Kurdoğlu, “Bu güvenlik protokolü, yalnızca benzer olayların başka bir yerde meydana gelmesini ve yaralanmaya veya daha kötü bir duruma neden olmasını önlemeye ve azaltmaya yardımcı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda iş yeri güvenliğini iyileştirmek için bir endüstri standardı haline geliyor.” diyor.

Büyük iş güvenliği olaylarında, olayın neden kaynaklandığını bulmak ve tekrarını önlemek, neler yapılabileceğini anlamak için soruşturma yapmak standart bir uygulama olsa da herhangi bir hasar oluşmadığında bunu yapmak çok yaygın değil.
Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü öncesinde konuşan Kurdoğlu, şunları söyledi: “Read Across'un yenilikçi yönü, olayları yaralanma düzeyine göre kategorize etmeye odaklanılmamasıdır. Yaralanma küçük olduğunda ya da yaralanma olmadığında bile olayın kendisinin daha fazla iş güvenliği iyileştirmesi belirlemek için muazzam öğrenme ve fırsatlar
sağlayabileceğinin farkında olmaktır. Sonuçta bu sefer yaralanma olmasa da bir sonraki seferde ciddi sonuçlar doğurabilir.”

Ders çıkarmak
Yaşanan her şey tamamen soruşturuldu. Örtü halkası olayı, bir sonraki olası arızanın veya ciddi yaralanmanın nasıl önlenebileceğini anlamak için tüm kaldırma operasyonlarının saha çapındaki denetimini içeriyordu. Yapılandırılmış bir yaklaşım kullanarak ders çıkarıldı ve paylaşılabilecek düzeltici ve önleyici eylemler geliştirildi.

Kurdoğlu, “Yaklaşımımıza ‘Read Across’ adını veriyoruz; çünkü tek bir yerde meydana gelen önemli bir olaydan ve potansiyel olaylardan ders alıyoruz. Çıkardığımız dersleri diğer GEn Gas Power yeni birim proje sahalarında, servis verdiğimiz müşterilerimizin sahalarında, üretim sahalarında ve tamir atölyelerinde küresel olarak paylaşıyoruz.” diyor. “Read Across” terimi, bir durumda doğru olan bir şeyi farklı bir duruma uygulamak anlamına geliyor.

“Read Across”, atölye çalışmaları aracılığıyla müşterilere de genişletiliyor. Kurdoğlu, “Bu, güvenlik kültürünü yayıyor ve EHS'nin GE Gas Power'ın daha geniş ekosistemi üzerindeki etkisini genişletiyoruz. Sonuç olarak, daha fazla yaralanmayı önlüyor, daha fazla hayat kurtarıyor ve olay sayısını en aza indiriyoruz.” diyor.
 

İş durdurmak
“Read Across”, GE Gas Power'ın iş güvenliğine öncelik vermesini ve kalite, güvenilirlik, zamanında teslimat taahhüdünü yansıtan daha geniş EHS yapısının bileşenlerinden yalnızca biri. 

Diğer önemli bileşenler arasında Hayat Kurtaran İlkeler (LSP'ler – Life Saving Principles) ve İş Durdurma politikası yer alıyor. LSP'ler ağır kaldırma, yüksekte çalışma veya elektrikle çalışma gibi birçok "yüksek riskli" faaliyet ve operasyon için geliştirildi. Her LSP, tek bir posterde gösteriliyor ve görmesi, anlaması kolay piktogramlarla ifade ediliyor. LSP'ler, güvenlik önlemlerinin net bir görsel listesini oluşturuyor ve bunlara uyulmamasının ciddi yaralanmalara veya daha kötü sonuçlara yol açabileceğini hatırlatıyor.


Kurdoğlu, “iş Durdurma politikası, çalışma sahalarında herhangi bir kişinin(Yalnızca tesis liderleri veya EHS ekip üyeleri değil.) güvenli olmayan bir şey gördüklerinde, hatta güvensiz olabileceğini düşündükleri bir şey gördüklerinde işi durdurma emrini başlatmaya teşvik ediyor. Bunu iş yeri kültürüne yerleştirmek süregelen bir önceliktir.” diyor.

Read Across, İş Durdurma veya diğer EHS sistemlerimizden herhangi biri olsun, iş güvenliğini ilk sıraya koyuyoruz. Güvenli bir şekilde çalışan bir dünya inşa etmeye kendini adamış bir şirkette kimsenin yaralanmadığı kazaların bile kabul edilemez olduğunun farkındayız.”

Categories
tags