Skip to main content

Dijitalleşen Dünyanın Öncüleri İTÜ’deydi

April 14, 2016

İTÜ İş Dünyası Zirvesi, Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 temasıyla Türkiye’de varlık gösteren, dijital dönüşümü yakalamış firmaların liderlerini bir araya getirdi. Geleneksel yöntemlerin dijital dönüşümle nasıl bir adaptasyon sürecine girdiği ve Endüstriyel İnternet gibi konular hakkında şirketlerin iç görüleri, stratejileri ve süreçle ilgili örnekleri katılımcılarla paylaşıldı.

Endüstri 4.0 olarak adlandırılan ve Yeni Sanayi Devrimi olarak görülen süreç, yaşama ve çalışma alışkanlıklarımızı baştan aşağı değiştiriyor. 18. yüzyılda buharın hayvan gücünün yerini almasıyla başlayan dönüşüm, elektriğin – iş bölümünün üretimi kitlesel hale getirmesi ve şimdi ise elektronik sistemlerin üretime dâhil olmasıyla hızla ilerliyor. İnternetin endüstriyelleşmesi ile ivmesini arttıran süreç, bu dijital dönüşüme adaptasyon gösteremeyen oyuncuları şimdiden sahanın dışına atmaya başladı bile. Dolayısıyla köklü şirketler bu dönüşüm için kendilerini baştan aşağı yenilerken, startup’lar da yeni dönemin gözdesi ve inovasyonu-devrimi hızlandıran itici güçler haline geliyor.

GE’nin de sponsoru olduğu İTÜ İş Dünyası Zirvesi’nde GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy, dijitalleşme sürecinin verimliliğin artmasında kilit rol oynayacağını ve GE’nin Endüstriyel İnternet uygulamalarıyla şimdiden birçok üretim merkezindeki verimliliği tarihinin en üst seviyesine çıkardıklarını belirtti. Birbirleri ile iletişime geçerek rüzgâra karşı kendilerini konumlandırıp %20 daha verimli çalışan akıllı rüzgâr türbinleri örneğini katılımcılarla paylaşan Özsoy, dijital dönüşümün dev firmalar üzerindeki etkilerini anlatırken son kullanıcı konumunda olduğumuz noktalarda bu durumun hayatımıza nasıl yansıdığını da örnekledi. Özsoy, ileri üretim teknikleri ile artık daha hafif hale gelen uçak motorlarının ve bu motorların daha dayanıklı parçalarla üretilerek bakım süreleri arasındaki zamanın artmasının, ticari uçuşların herkesçe ulaşılabilir bir ulaşım şekli olmasını sağladığını belirtti.

Yeni dönem elektriğin ve iş bölümünün geçtiğimiz yüzyılda üretimi kitleselleştirdiği gibi, yeni bir üretim dalgasını da beraberinde getiriyor. Açık yazılım platformları ve bu platformların çevresinde birleşen uygulamalarla genişleyen üretim alanı, geçtiğimiz yüzyılda gereken fiziki üretim alanlarını ortadan kaldırıyor. GE’nin bu konudaki en önemli girişimi olan Predix platformu üzerine bilgi veren Canan Özsoy, endüstriyel uygulamaların yeni bir ekonomi yaratacağını belirtti. Ancak bu gelişme için standardizasyonun en büyük problemlerden biri olduğunu söyleyen Özsoy, Predix gibi yazılım çevrelerini etrafında toplayabilecek çaptaki platformların bu sorunu aşmak için gereken çözüm olduğunu belirtti.

Categories
tags