Skip to main content

Dijitalleşen Dünya Inspired 2016’da Konuşuldu

March 18, 2016

GE’nin Nesnelerin İnterneti panelinin sponsoru olduğu İstanbul Talks Inspired 2016 Konferansı; girişimcilik, endüstriyel internet, sağlık, enerji ve kadın liderliği içerikleriyle ilham verici bir şekilde tamamlandı. Konferansın en ilgi çeken bölümü ise 350’den fazla şirkete ev sahipliği yapan ve girişimci ruhuyla tüm dünyaya ilham veren Virgin Şirketler Grubu CEO’su Richard Branson’ın konuşması oldu.

Konferansa Endeavor San Francisco yöneticisi Allen Tylor moderatörlük yaparken, Skype kurucularından ve girişimci Jonas Kjellberg, girişimci ve teknoloji yatırımcısı Nicklas Bergman, Teach For All kurucu ortağı ve CEO’su Wendy Kopp ile GE Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye İnovasyon Başkanı Rania Rastom sunumlarıyla dijitalleşme ile gelen yeni dönemi anlattı, girişimcilik ve iş modelleri ile ilgili bilgilerini katılımcılarla paylaştı. Konferasta Artunç Kocabalkan, Nevzat Aydın ve Yomi Kastro’nun moderatörlüğü ile kadın liderliği, girişim ekosistemi ve genç girişimciler panelleri de katılımcılarla buluştu.

Verimlilik En Yüksek İvmeyi Dijitalleşmeyle Yakalayacak

GE Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye İnovasyon Başkanı Rania Rostom ise konuşmasını Endüstriyel İnternet ile birlikte gelen değişim üzerinde kurdu. Yeni dönem ve Dijital Sanayi ile birlikte gelen fırsatların değerlendirilmesi durumunda verimliliğin hiç olmadığı kadar artış göstereceğini belirten Rostom, uzun süren prototip sürelerinin, tek tip üretim yapan fabrikaların ve beraber çalışma yollarını kuramayan endüstrilerin yerini; birlikte üreten, verimli, hatta kendi kendini inşa eden fabrikalara bırakacağını belirtti.

 

Teknoloji Davranışlarımızı Değiştiriyor

Yeni teknolojik ürünlerin insan davranışlarını şekillendirdiğini belirten Nicklas Bergman, yeni dönemde dijitalleşme ve otomasyonun ciddi oranda artarak, üretim şekillerini ve meslekleri de değiştireceğini söyledi. Eğitimde fırsat eşitliğinin yaratılması konusunda konuşmasını şekillendiren Wendy Kopp ise bütün konferans konuşmacılarının üzerinde hemfikir olduğu, “en büyük problemler, en çözülebilir olanlarıdır” konusunda örnekler verdi ve eğitimle ilgili sorunların bile girişimcilik bakış açısıyla yeniden ele alınıp çözülebileceğine işaret etti. İş modellerinde farklı bakış açılarıyla nasıl başarılar yakalanabildiğini gösteren Jonas Kjellberg’de Skype’ı şekillendiren ve bugüne taşıyan stratejileri ve diğer yatırımlarındaki deneyimlerini mizahi bir dille katılımcılarla paylaştı.

Gelecek: Kendi Çevresini Yaratan Platformlar

Günlük hayatta kullanılan internetin, kendine ait platformları olduğu gibi Endüstriyel İnternetin de GE tarafından geliştirilen Predix ile kendi platformuna kavuştuğunu belirten Rostom, uygulama geliştiricilerin bu tür platformların çevresinde toplanmasının ciddi bir istihdam ve gelişme yaratacağını düşündüğünü belirtti. Bu durum Türkiye için de oldukça önemli çünkü GE’nin Türkiye’deki varlığı ve İstanbul’da açılan GE Türkiye İnovasyon Merkezi gibi girişimler, birçok Türk mühendis ve yazılımcıyı Predix çevresinde geliştirici konumuna hâlihazırda yükseltti.

Rostom ayrıca, Türkiye’nin Dijital Sanayi olarak adlandırılan yeni döneme oldukça olumlu baktığını da belirtti. GE tarafından hazırlanan ve alanında dünyanın en kapsamlı araştırması olan İnovasyon Barometresi’nde, Türkiye’deki olumlu bakış açısının dünya ortalamasının oldukça üzerinde olduğunu belirten Rastom, endüstrilerin işbirliği ile gerçekleşecek inovasyonun kazandıracağı kârın bölüşülmesi konusunda hazır olan Türkiye’nin inovasyon için gerekli ekosistemi sağlayabileceği konusunda emin.

İlham Verici Paneller

Nevzat Aydın moderatörlüğünde gerçekleşen ve YSF Magazine kurucusu Erica Nicole, Venüs Media & PR kurucu başkanı Yasmine Shiata ve Vu Technologies kurucusu Devita Sarraf’ın, katıldığı panel, kadın girişimcilerin ve kadın liderlerin deneyimlerini katılımcılarla paylaştırdı. ABD’de %30’a ulaşan kadın liderlerin, Türkiye’de henüz % 8 oranında oluşu ve kadın girişimcilerin yaşadığı zorluklar örnekleriyle masaya yatırıldı. Rina Onur’un moderatörlüğündeki Youngpreneurs paneli ise Türkiye’nin en genç ve başarılı girişimcileri Bünyamin Aydın, Alican Özsoy ve Emir Bahadır’ı katılımcılarla buluşturdu. Artunç Kocabalkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve Devrim Erbil ile Kerem Alper’i buluşturan panel de farklı bir konseptle ve İstanbul odaklı bir bakış açısıyla girişimcilik ve sanatı bir araya getirdi.

Girişimcilik İçin Doğru Ekosistem

İnovasyon, verimlilik ve girişimcilik için gereken doğru ekosistemi yaratma konusu, konferansta oldukça önemli isimleri de bir araya getirdi. Yomi Kastro moderatörlüğünde gerçekleştirilen panel, Saul Singer, Allen Tylor, Nikolaos Katsaras, Alemşah Öztürk ve Paul Smith ile geleceğin inovasyon merkezlerini tartışmaya açtı. Allen Tylor, Silikon Vadisi’nin aslında bir düşünce sistemi olduğunu belirtirken, Saul Singer’da yeni Silikon Vadisi’nin gelişen iletişim ve paylaşım teknolojileriyle dünya üzerinde geriye kalan her yer olduğunu söyledi. Panelde Nikolaos Katsaras’da ülkelerin ve toplumların tarihsel gelişimlerinde girişimcilik genlerinin kodlandığını ve eğer toplumların kendi yetenekleri ile neyi daha iyi yapabildiklerini bulabilirlerse başarıyı çok daha kolay yakalayabileceklerini belirtti.

Konferansın Yıldızı Richard Branson Oldu

Konferansın en ilgiyle dinlenen ve soru yağmuruna tutulan ismi tabii ki Virgin Şirketler Grubu CEO’su Richard Branson oldu. Branson katılımcılarla, “Başkalarını mutlu eden bir şey yapıyorsanız, bir işiniz var demektir” gibi oldukça önemli, kişisel mesajlar paylaştı. Başarısını mutlu bir çocukluk geçirmesine bağlayan Branson, dünya üzerindeki sorunlara ve sosyal sorumluluk hareketlerinin önemine dikkat çekti. Başarı ve başarısızlıkları üzerinden birçok örnek veren Branson, “iş dünyasında yaptığım en büyük hata, Virgin Cola’yı en iyi seviyeye getirmemişken Coca-Cola’yı geçebileceğimi düşünmekti” gibi samimi bir itirafta da bulundu.

Categories
tags