Skip to main content
header-image
rüzgar enerjisi

Devasa Boyutlar: Dünyanın En Büyük Rüzgâr Türbin Kanadı Bir Futbol Sahasından Daha Uzun

October 17, 2019

devasa turbin

Dünyanın en büyük rüzgâr türbin kanadı sizce ne kadar uzundur? 

107 metre uzunluğundaki bu türbin kanadı, bir futbol sahasından uzun ve bir Boeing 747 uçağının uzunluğunun 1.4 katına eşit. Bu ölçüyü farklı şekilde açıklayacak olursak şöyle diyebiliriz: 100 metre kısa mesafe koşuların en hızlısı ve dünya rekoru sahibi Usain Bolt’un bu kanadı, başından sonuna kadar koşabilmesi için 10 saniyeye yakın süre gerekiyor. Bu türbin kanadı, aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış en büyük tek makine bileşenlerinden birini simgeliyor. İşçiler yakın bir geçmişte ilkini, Fransa’nın Cherbourg kentindeki LM Wind Power fabrikasındaki kalıplardan üretti.

Bu rüzgâr türbin kanatlarından üçü, 16.000 haneye güç sağlayabilecek kapasitedeki, dünyanın en büyük ve en güçlü açık deniz rüzgar türbini olan GE’nin 12 megavat kapasiteli Haliade-X’in rotorunu oluşturacak. GE, dünyanın en büyük rüzgâr türbini kanatlarının tasarımcısı ve üreticisi olan LM Wind Power‘ı 2017 yılında satın aldı.


GE ayrıca geçtiğimiz günlerde Hollanda’nın Rotterdam kentindeki ilk Haliade-X‘in temelini de attı. Tamamlandığında, karada konumlanacak olan prototip, tabanından kanat uçlarına kadar 260 metre yüksekliğinde olacak ve rotoru 220 metre çapında bir alanı çevreleyecek. Türbinin, bu yılın ilerleyen dönemlerinde elektrik üretmeye başlaması bekleniyor.

devasa turbin

LM Wind Energy’nin Haliade-X 12 MW’nin kanatları, 107 metre ile dünyanın en uzun türbin kanatları.

LM Wind Power’ın Haliade-X 12 MW için büyük kanatlar ürettiği bu yepyeni fabrika, Normandiya’daki İngiliz Kanalı kıyısında, geniş kumsallara kısa bir sürüş mesafesinde bulunuyor. LM Wind Power, operatörlerin kanatları gemilere yüklemelerini ve varış yerlerine göndermelerini kolaylaştırmak için tesisi Cherbourg’un sanayi limanının yakınında inşa etti.

Üç vardiya halinde çalışan operatörler, türbin kanatlarını karbon fiber, cam yünü ve balsa ağacından oluşan yüksek teknolojili katmanlardan meydana getiriyor. Her şeyi özel bir reçine ile birleştiriyorlar.

GE Yenilenebilir Enerji bu iki türbin kanadını, açık denizde geçirecekleri 20 yıldan fazla sürede denize dayanabilme yeteneklerini kanıtlamak için oldukça sıkı testlere tabi tutacak. Lukasz Cejrowski, on yıldan uzun bir süredir LM Wind Power’da rüzgâr türbin kanatları inşa ediyor ve şirketin 107 metrelik kanadı kurma girişimini yönetiyor. Ona göre, kanadın boyutu bir perspektif meselesi. Türbin kanadıyla biraz zaman geçirdiğinizde, artık o kadar da büyük görünmediğini, alıştığını söylüyor ve ekliyor: “Eğer zor bir gün geçirdiysem kendime tekrar tekrar şunu hatırlatıyorum: Eğer kolay olsaydı, herkes dünya rekoru kırabilirdi, değil mi?”


Söz konusu dünya rekoru olduğunda, Bolt da bize katılacaktır.

devasa turbin

Dünyanın en büyük ve en güçlü açık deniz rüzgâr türbini Haliade-X’in Rotterdam’da kuruluşu.

devasa turbin

GE türbinleri, ABD’deki ilk açık deniz rüzgâr çiftliğine enerji veriyor.

Categories
tags