Skip to main content
header-image
GE Türkiye

Denizlerde Yeni Bir İş Birliği: LM2500 Deniz Gaz Türbinleri TEI’ye Emanet

April 26, 2023

Havada, karada ya da denizlerde… Uzun vadeli ve sağlam iş birlikleriyle daha iyi çalışan bir dünya inşa etmek mümkün.

İşte bu bakış açısıyla yıllardır Türkiye’de iki güçlü oyuncu olarak birlikte hareket eden GE Marine ve TEI, Türk gemi inşa sanayinin desteklenmesinde önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor. GE Marine ve Eskişehir’de kurulu TEI’nin (Tusaş Motor Sanayii, A.Ş.) imzaladığı yeni lisans anlaşması ek yerelleştirme çalışmalarını devam ettirirken; dünyanın önde gelen küresel savunma gücü üreticisi TEI, uzun yıllara dayanan tecrübesini, GE iş birliğiyle Türk savunma sanayisine destek vermek üzere kullanacak. Peki bu anlaşmayı bu kadar önemli kılan noktalar neler?

Anlaşmanın en önemli noktalarından biri TEI’nin, GE’nin LM2500 deniz gaz türbinlerinin bakımı, onarımı ve revizyonunda yetkili ülke içi hizmet sağlayıcısı olması. Böylelikle Türkiye’nin ihraç ettiği ve edeceği gemiler; aynı zamanda LM2500'ü kullanan çeşitli küresel donanmalar da TEI’den hizmet alabilecek. Bunun yanı sıra GE'nin TF39 ve CF6-6 uçak motorlarından türetilen ve dünyanın en çok rağbet gören deniz gaz türbini LM2500 ve bir diğer gaz türbini LM500 için GE Marine ve TEI, üretim süreçlerinin yerelleştirilmesine yönelik yeni fırsatların izini sürmeye devam edecek. Bunun sonucunda yerel içeriğin en üst düzeye çıkarılması sağlanarak Türkiye’nin ve savunma sanayinin yerelleştirme ve
millileştirme öncelikleri pekiştirilecek.

Bu uzun vadeli iş birliğiyle ilgili  açıklama yapan GE Marine Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Musheno, “GE, Türkiye'nin güvenilir bir çözüm ortağı olarak, Türk Deniz Kuvvetlerini LM2500 ile desteklemekten ve TEI ile bu lisans anlaşmasını güçlendirmekten memnuniyet duyuyor.” diyor. Musheno, sözlerine, “LM2500’ün MRO (Bakım, Onarım ve Revizyon) küresel ağındaki ciddi boyuttaki genişleme, Türk Deniz Kuvvetlerine, Türk Sanayisine ve endüstri lideri LM2500’ün operatörlerine doğrudan fayda sağlıyor.”  diyerek sözlerine devam ediyor.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, “LM2500 Deniz Motorları’nın uluslararası bakım, onarım ve revizyon servis tedarikçi ağına TEI'nin dâhil edilmesinden heyecan duyuyoruz. Uzun vadeli çözüm ortağımız olan GE'den almış olduğumuz bu lisans sayesinde, TEI olarak Türk Deniz Kuvvetleri'nin yanı sıra dünya
çapındaki diğer birçok ülkenin Deniz Kuvvetlerinin de bakım, onarım ve revizyon ihtiyacını karşılamak amacıyla OEM (Orjinal Ekipman Üreticisi) Sertifikalı bir MRO Hizmet Sağlayıcısı haline geldik. " diyerek iş birliğinin sağladığı avantajlara ve Türkiye’nin yanı sıra global sahadaki önemine de vurgu yapıyor.

Şu an, GE’nin 31 adet LM2500 gaz türbini, Türkiye'de 18 gemide kullanılmak üzere teslimat sürecinde ya da teslim edildi.

 

Categories
tags