Skip to main content

Değişim Rüzgârları Esiyor

March 06, 2019

Almanya’nın yeni devasa açık deniz rüzgâr santrali Merkur’un muhteşem bir manzarası var. Bu santral aynı zamanda, GE Yenilenebilir Enerji’nin Şebeke Çözümleri iş kolu ile birleşme kararının neden çok büyük bir anlam ifade ettiğini gösteren harika bir örnek. Kuzey Denizi’nde kurulumu yapılan bu santralde GE tarafından üretilen 66 devasa Haliade rüzgâr türbini bulunuyor. Bu yıl santral devreye alındığında 396 megavat üretme kapasitesine sahip olacak. Bu da 500.000 ​​haneye enerji tedarik etmek için yeterli bir güç. 

Bu evler Merkur’un elektriğini, yüksek voltajlı doğru akım (HVDC) ile son teknolojiye sahip elektrikli otoyoldan alacaklar. Bu HVDC kablosu, denizin ortasındaki katedral büyüklüğündeki 18.000 tonluk sarı renkli bir dönüştürücü istasyonun içinden başlayacak ve su altında 80 kilometre boyunca çalışacak. Kıyıya ulaştığında, yolculuğunu bir iç dönüştürücü tesisinde sonlandırmadan önce yeraltından 80 kilometre daha uzayacak. HVDC, bu mesafelerdeki daha tipik alternatif akım iletimlerinden çok daha verimli.

Bu rüzgâr santrali ve iletim ekipmanı Almanya’nın, elektriğinin yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan üretme hedefine 2050 yılına kadar ulaşmasına yardımcı olacak. 150 metreye yayılan rotorlarıyla Haliade rüzgâr türbinleri, GE Yenilenebilir Enerji ve rüzgâr türbin kanadı şirketi LM Wind Power tarafından üretiliyor. Dönüştürücüler ve HVDC teknolojisi ise GE Şebeke Çözümleri tarafından sağlanıyor. 

Artık, bu teknolojiler aynı çatı altında birleşiyor. Dünya çapında kurulmuş ve karadaki büyük çoğunluğu oluşturan 35.000’den fazla rüzgâr türbini ile GE, hâlihazırda dünyanın önde gelen türbin tedarikçilerinden biri. GE Yenilenebilir Enerji, güneş enerjisi ve depolama sistemleri de dâhil olmak üzere hidro, şebeke varlıkları ve hibrit tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra; hem karada hem de denizde tüm GE rüzgâr projelerini ve teknolojisini içeren aerodinamik bir portföyün sahibi olacak. Bu durum aynı zamanda, dünya çapında GE mühendisliğini destekleyen çok çeşitli dijital çözümleri de içeriyor. GE Yenilenebilir Enerji CEO’su Jerome Pecresse; “Bu hamleyle, GE Yenilenebilir Enerji, endüstrideki en çeşitli yenilenebilir enerji portfolyosuna sahip olacak.” diyor. 

degisim img

Brezilya’da bir HVDC dönüştürücü istasyonu. HVDC, uzun mesafelerdeki daha tipik alternatif akım iletimlerinden çok daha verimli .

Bu teknolojiler hâlihazırda Merkur dışında birkaç projeye daha güç veriyor. Örneğin, hidroelektrik ünitesi, bir Alp masifinin derinliklerine oyulmuş 1.000 megavatlık pompalı bir depolama tesisi için türbinler inşa etti. Bu yeraltı tesisi, İsviçreli kamu kuruluşu Axpo’nun verimli bir şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarından ve diğer kaynaklardan enerji depolamasına olanak sağlayacak. New York’ta GE Solar, Schenectady County’nin fotovoltaik panellerden üretim kapasitesini artırmasına yardımcı olarak emisyonları azaltıyor. Hindistan’da, GE mühendisleri güneş ve rüzgâr santralini kesintisiz hibrite dönüştürdüler ve şimdi ekip, sisteme bir de pil eklemeyi düşünüyor. 

40.000’den fazla çalışanı ve 16 milyar doların üzerinde geliri olan bu yeni yapı, işletmeye genişletmesi gereken boyutu ve ölçeği sağlayacak. Yenilenebilir enerji kaynakları en hızlı büyüyen enerji pazarı. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, 178 gigavata ulaşan küresel net elektrik kapasitesi büyümesinin üçte ikisinden fazlası, 2017 yılında yenilenebilir enerjiden sağlandı.

Categories
tags