Skip to main content
header-image
Yenilenebilir Enerji

Daha Temiz ve Karbonsuz Bir Gelecek için Rüzgâr, Güneş, Hidrojen, Doğal Gaz ve Hidroelektrik – I

June 17, 2021

22 Nisan Perşembe, 51. Dünya Günü olarak kutlandı. Dünya çapında hükümetler başta olmak üzere, şirketler ve iklim değişikliği hakkında endişe duyan herkes farklı etkinliklere katıldı. Bu çerçevede Beyaz Saray, aynı hafta küresel karbon emisyonlarının yaklaşık %80'inden sorumlu 17 ülkenin temsilcilerini bir araya getiren “İklim Liderleri Zirvesi”ne ev sahipliği yaptı. Yine, GE Yenilenebilir Enerji Başkan Yardımcısı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Danielle Merfeld de dahil olmak üzere pek çok iş dünyasının ve sivil toplumun liderlerini biraraya getirdi. Karbon emisyonlarını azaltmanın yollarını, karbonsuzlaşmaya yardımcı olabilecek yeni teknolojileri, iklim değişikliğine maruz kalan savunmasız ülkelere yardım etmeyi ve diğer konuları tartıştı.

İlerlemenin yolu yenilenebilir enerjiden geçiyor. Rüzgâr ve güneş enerjisi hâlihazırda Washington'da tartışılan devasa altyapı planının önemli bir parçası. Ayrıca vergi kredilerinin genişletilmesi ve 2030 yılına kadar 30 gigavat rüzgâr enerjisini yakalamak için yeterli sayıda açık deniz rüzgâr türbini inşa edilmesi konular arasında yer alıyor. Bu, Amerika'da 10 milyondan fazla eve güç sağlamak ve karbondioksit emisyonlarını 78 milyon metrik ton azaltmak için yeterli olacak. Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, elektrik üretiminden kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasını zorunlu kılıyor.

Teknolojileriyle dünyadaki elektriğin üçte birinden fazlasını sağlayan GE, sürdürülebilir enerji üretimini işinin ve araştırmalarının bir önceliği haline getirerek iklim değişikliğine karşı önemli bir rol üstleniyor. Örneğin GE Yenilenebilir Enerji, Oklahoma ve New Mexico'da her biri 1 gigavattan fazla güç üretecek devasa rüzgâr enerjisi projeleri üzerinde çalışıyor. Açık deniz rüzgâr türbinleri ve güç aktarım teknolojisi, Kuzey Denizi ve ABD'nin doğu kıyısı açıklarındaki projeler için seçildi. Avrupa, Avustralya ve diğer ülkelerde, yenilenebilir enerjiyle güçlendirilen bir gelecekte başka bir düşük karbon alternatifi olarak hidroelektrik geliştiriliyor. Asya'da GE, kömürle çalışan jeneratörleri, kömürle çalışan elektrik santrallerinden %60'a kadar daha az karbon üretebilen doğal gaz ile çalışan en yeni türbinleriyle değiştirmek için çalışıyor.
Elbette güneş her zaman parlamıyor ya da rüzgâr her an esmiyor. Bu nedenle şirket, depolamayı yenilenebilir kaynaklarla birleştirmek ve talep üzerine rüzgâr ve güneş enerjisini kullanılabilir hâle getirmeye yardımcı olmak için de çalışıyor. Böyle bir projenin New York eyaletinin dışına çıkması öneriliyor. Enerjinin geleceğini yeniden teçhiz etmek, bir grup çalışması olacak ve GE'nin konuyla ilgilenen yüzlerce mühendisi var.
İşte dünyanın karbon emisyonlarını düşürmeye yardımcı olmayı amaçlayan GE'nin dahil olduğu en son projelerden bir seçki:

Deniz Enerjisi

https://youtu.be/XQdRIGWzh-I

Haliade-X açık deniz rüzgâr türbini, pazarla birlikte gelişmek için tasarlandı.
İlk model 12 megavat üretti. Bu seviyede bile, türbin kanatlarının tek bir dönüşü, iki gün boyunca İngiltere'deki bir haneye elektrik sağlamak için eş değer miktarda güç üretebiliyor.
Mühendisler bir Haliade-X prototipini test ettiler ve 13 MW üretmek için optimize edilebileceğini keşfettiler. Şimdi daha da güçlü bir sürüm 14 MW olarak derecelendirilecek. Bu sürüm, İngiltere'nin Dogger Bank rüzgâr santralinin üçüncü aşaması olan Dogger Bank C için seçilen makine. 2026'da tamamlandığında, Dogger Bank'in dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr tesisi olması bekleniyor. Aralık ayında rüzgâr, İngiliz elektriğinin %40'ını üreterek yeni bir rekor kırmış olsa da enerji sektörünü dönüştüren ve daha fazla rüzgâr enerjisi kullanan tek ülke İngiltere değil. Massachusetts kıyılarında 800 MW'lık bir santral olan Vineyard Wind, geçtiğimiz Aralık ayında proje için tercih edilen türbin tedarikçisi olarak GE Yenilenebilir Enerji'yi seçtiğini duyurdu.

Değişim Rüzgârları

a a

GE Yenilenebilir Enerji Nisan ayında, Oklahoma'da 1.485 megavat yenilenebilir enerji üretmesi beklenen devasa yeni bir kurulum için 500'den fazla kara rüzgâr türbini sağlamak üzere seçildiğini duyurdu. GE tarihinin bugüne kadarki en büyük birleşik kara rüzgâr projesi olması bekleniyor. Kuzey Merkez Rüzgar Enerjisi Tesisleri, sürdürülebilir enerji projelerinin önde gelen, özel sektöre ait küresel bir geliştiricisi olan Invenergy ve American Electric Power (AEP) tarafından geliştiriliyor.

Kritik Bir Geçiş: Proje, eyaletin kuzey-orta kesiminde bulunan üç büyük rüzgâr santralini kapsayacak. Bunlar 999 megavatlık Traverse Rüzgâr Enerjisi Merkezi, 287 megavatlık Maverick Rüzgar Enerjisi Merkezi ve 199 megavatlık Sundance Rüzgâr Enerjisi Merkezi. AEP'ye ait olacak ve işletilecek üç tesisin inşaatının 2022'nin başlarında tamamlanması planlanıyor. Şu anda ABD, şebeke ölçeğindeki elektriğinin yaklaşık %8'ini rüzgârdan üretiyor. New Mexico'nun merkezinde, aynı zamanda GE türbinleri ile güçlendirilecek 1.050 MW'lık bir proje olan North Central ve Western Wind Spirit gibi projeler devreye girdiğinde, bu rakam büyümeye ve daha etkili hâle gelmeye başlayacak.
Seçkimizin devamı, çok yakında GE Blog'da!

Categories
tags