Skip to main content
header-image
enerji

Daha Temiz Bir Gelecek için Rüzgar, Güneş, Hidrojen, Doğal Gaz ve Hidroelektrik – 2

June 28, 2021

Dünyanın karbon emisyonlarını düşürmeye yardımcı olmayı amaçlayan, GE'nin dahil olduğu en son projelerden seçkimizin devamı:
Gelişmiş Güç

a a

Asya'da hızla büyüyen ekonomiler, hızla artan elektrik ihtiyacını, emisyonları azaltma hedefleriyle nasıl dengeliyor? Kentsel yoğunluk ve coğrafya, bazı bölgelerde büyük ölçekli rüzgar ve güneş santrallerinin işini zorlaştırıyor ancak Malezya'nın bu konuya bir cevabı olabilir.
Southern Power Generation, doğal gazı daha düşükkarbonlu elektriğe çevirebilen GE Gaz Enerjisi'nin gelişmiş türbinlerini kullanmaya başladı. Şubat ayında SPG tesisi, elektrik üretmek için GE'nin bir çift 9HA.02 türbinini kullanan ilk enerji üreticisi oldu. Mart ayında ise GE, Malezya'dan 9HA ailesinden iki türbin için daha sipariş daha aldığını duyurdu.
Büyüme için gaz: 2030 yılına kadar karbon emisyonlarında %45'lik bir azalmayı hedefleyen Malezya için sevindirici haber. SPG fabrikası tesisi, Malezya yarımadasının güney ucundaki sanayi şehri Pasir Gudang'da, Singapur'a sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alıyor. GE tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, genel olarak bir doğal gaz santralinin karbon ayak izi, bir kömür santralinden %60 daha düşük olabilir.
Yenilenebilir Enerjilere Giden Yol Haritası

a a

Martin Drake Elektrik Santrali'nin devasa mavi yapısı, Colorado'da bulunan Colorado'da bulunan Colorado Springs Utilities çoğu turistin yapılacaklar listesinin başında yer almasa da yakında karbon ayak izlerini azaltmak ve daha fazla yenilenebilir enerjiyi kullanılabilir hale getirmek isteyen enerji sağlayıcıları için listede yer alabilir. 2035 yılında kömür yakma tesisini devre dışı bırakmayı planlayan Colorado Springs Utilities, gelecek yıl devreye almayı beklediği altı yenilikçi GE gaz ünitesi sayesinde planlarını on yıldan fazla hızlandırmayı başardı. Yerel olarak bilindiği üzere, Springs Utilities şirket, GE gaz üniteleri ile çalışmaya başladığında, karbon emisyonlarının 2030 yılına kadar %80 azalacağını tahmin ediyor. Bu, toplum için büyük bir kazanç.
Bu anlaşmanın merkezindeki altı yenilikçi gaz ünitesinin adı LM2500EXPRESS. Bunlar, "aeroderatif" türbinler olarak adlandırılıyor çünkü atan kalpleri, GE‘nin orijinal olarak CF6 jet motoru için geliştirdiği teknolojiye sahip. Birimler, tıpkı dört CF6 motoru kullanan Air Force One'ın kaldırılması gibi çok hızla ivme yakalayabilir ve aynı zamanda hızla kapatılabilir. GE türbininin dakikalar içinde talep üzerine güç üretme kabiliyeti, onu kömürden uzaklaşmak ve daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi kullanmak isteyen kamu hizmetleri için etkili bir köprü haline getiriyor ki bu da GE‘nin daha büyük gaz ve yenilenebilir enerji stratejisinin önemli bir parçası olma niteliği taşıyor. Colorado Springs Utilities işletme mühendislik grubunun yönetici mühendisi Thomas Cook, "Sistemimizin güvenilirliğini artırmak için hızla yanıt veren ve her türlü boşluğu doldurabilen teknolojilere ihtiyacımız var." diyor.
İşte Güneş

a a

Yenilenebilir enerji, mükemmel bir hızla gelişiyor. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, 2040 yılına kadar rüzgar ve güneş enerjisinin, dünya çapında yeni üretim kapasitesinin %74'ünü oluşturması bekleniyor. Peki ya beklenenden daha da hızlı genişleyebilirlerse? Örneğin; rüzgarlı ve güneşli bir pazar günü, güce ihtiyaç duyulmazken, üretilen megavatları depolayıp fabrikalar pazartesi sabah iş başı yaptıklarında serbest bırakabilseydini nasıl olurdu? Trafik polisi gibi davranan ve talep yüksek olduğunda şebekede veya büyük pillerde depolayarak güç gönderen akıllı bir yazılım ekleyin. Böylece hava durumu veya günü hangi saati olursa olsun, yenilenebilir enerjiyi talep üzerine kullanılabilir hale getirmeye yaklaşabilirsiniz.
Bir sonraki sınır: New York'un kuzeyindeki büyük, yeni bir güneş enerjisi projesinin arkasındaki fikir. GE Yenilenebilir Enerji, Mart ayında, eyaletteki en büyük hibrit güneş enerjisi depolama sistemini inşa etmek için seçildiğini duyurdu.
Convergent Energy + Power'ın sahibi ve operatörü, sistemi Ontario Gölü yakınlarındaki üç kırsal konuma yerleştirecek. Bunun ABD'de 5. bin 400 konutun eş değerini sağlamaya yetecek 123 megavat-saat enerjiyi işleme kapasitesine sahip olması planlanıyor. GE'nin Yenilenebilir Enerji Hibrit İş Alanının baş teknoloji sorumlusu Mike Bowman, "Hibrit, yenilenebilir enerjide bir sonraki sınırdır." diyor. "Bu, teknoloji geliştirme ve pazar geliştirme tarafından yönlendirilen bir paradigma değişikliği." diyen Bowman, GE‘nin büyük bir etki yaratacak onumda olduğunu söylüyor ve şöyle ekliyor: "Doğru güce, doğru insanlara, yeteneklere, bağlantılara ve markaya sahibiz. Bunun için heyecanlıyız."

Categories
tags