Skip to main content

Daha Önce Duymadığınız 4 Muhteşem GE İnovasyonu

May 22, 2019

GE 130 yıldan fazladır, elektrik ile geleceğini aydınlatmaktan tutun da, buna bağlı olarak gelişen mühendisliğin farklı alanlarındaki en son teknolojilere kadar birçok inovasyonun muciti. Dünya çapında tam 130 ülkede var olan bu inovasyon anlayışı aynı zamanda küresel de bir etkiye sahip. Tarihsel önemi oldukça büyük böylesine bir inovasyon geçmişine sahip olan GE’nin, yüz yıldan fazladır süregelen ilhamının gizli köşelerini keşfetmenin tam zamanı. İşte GE’nin daha önce duymadığınız 4 mükemmel inovasyonu! 

1879’da Aydınlatmada Japon Bambu ile Devrim

GE‘nin yüz yıldan fazladır günümüze kadar sürdürdüğü aydınlatma inovasyonundaki ilk kıvılcım, 1879’da Thomas Edison’ın ilk akkor telli elektrik ampulünü icadı oldu. Aydınlatma inovasyonlarının kelimenin tam manasıyla “merkezinde” karbon filamanları vardı. Peki, nereden çıkmıştı bu karbon?

inovasyon img

Edison’un ampulü mükemmelleştirme arayışı, onu, bu oldukça önemli filamenti bulabilmek için 6.000’den fazla olası materyali test etmeye itti. O ve ekibi, titizlikle yürüttükleri deneylerden sonra Japon bambularını kullanmaya karar verdi. Bu özel malzeme belli ki, Edison’u tamamıyla tatmin eden kendine has özelliklere sahipti.

Daha sonraları The New York Times’a konuşan Thomas Edison bu bambuları şöyle anlatacaktı: ”Elektrik akımının yüksek ısısına direniyorlar; aynı zamanda akkor hâle geliyor ve dünyanın gördüğü en parlak ışıklardan birini yayıyorlar.”

1914’te Küresel Ticarette Enerji Dalgası

Panama Kanalı, her yıl yaklaşık 14.000 geminin geçtiği, dünyanın en hayati deniz taşıma arterlerinden biri. İlk olarak 1914 yılında inşa edildiğinde, o güne kadar yapılmış en iddialı altyapı projelerinden birini simgeleyen Panama Kanalı’nda, zamanının son teknoloji mühendisliğine ihtiyaç vardı.

inovasyon img

Peki bu hayati mühendisliği güçlendirmek için neye ihtiyaç duyardınız? Tabii ki, GE’nin elektrik motorlarına. 1914 yılındaki ilk açılışında, Panama Kanalı’nın havuzlarına 500’den fazla GE elektrik motoru ile güç sağlanıyordu. İlerleyen dönemlerde, Panama Kanalı’nın daha geniş ihtiyaçlarını karşılayacak enerji santralleri GE tarafından tasarlandı ve işletildi.

1969’da Ay’a Bırakılan İlk Ayak İzi

1969’da Neil Armstrong adındaki cesur bir adam, “kendisi için küçük ama insanlık için büyük bir adım” attı. Peki, bu ünlü ayak izleri nasıl oldu? Tabii ki, GE‘nin inovasyonlarıyla.

inovasyon img

Bu ikonik Apollo 10 görevi sırasında astronotlar tarafından giyilen botlar, GE tarafından geliştirilen ileri düzey silikon kauçuk malzeme kullanılarak üretildi. Aslında GE, aydaki ilk ayak izine katkıda bulunmakla kalmadı, aya ait ilk görüntüye de yardımcı oldu. Astronotların uzay kasklarındaki süper güçlü vizör plastiği de yine GE tarafından üretildi.

2019’da Her 2 Saniyede Bir Yine Gökyüzünde

Son zamanlarda, GE Havacılık, AS2 iş jeti için Affinity motorlarını tedarik etmek üzere Aerion Supersonic ile ortaklık kurdu. Bu son teknoloji ile 12 yolcu kapasiteli Aerion AS2, 1.4 Mach hızla ses hızının %40 fazlasına ulaşacak ve saatte 1609 kilometre ile göklerde yerini alacak.

Durmak Bilmeyen İnovasyon

Gerek süpersonik uçaklar için son teknolojiye sahip motorların üretimi gerekse dünyanın en verimli kombine çevrim enerji santralinin tasarımı ile GE kendini inovasyona adıyor. Bu inovasyonun gücü ise, GE’nin ilham verici tarihinin gururlu geleneğini sürdüren tasarımcılardan, geliştiricilerden ve hayal kuranlardan geliyor.

inovasyon img

İnovasyon, kendisinden daha önce gelenlerin attığı temeller üzerine inşa edilir. GE, bu temelin en iyisine sahip. GE, yalnızca geleceği inşa etmekle kalmıyor; onu olağanüstü parlak bir inovasyon tarihi üzerinde yükseltiyor.