Skip to main content
header-image
GE Türkiye

Crotonville Koridorlarında Yürüyen Herkese

November 26, 2022

Linda Boff, Crotonville'deki mükemmel bir sonbahar gününde uzaktaki Hudson Nehri'ne bakarken serin bir esintiyle havada rengarenk yaprakların süzüldüğünü izliyor.

Klasik Crotonville tarzındaki kampüs hem sakin hem de enerji dolu. Sadece bir kez deneyimledikten sonra gerçekten anlam ifade eden garip bir kombinasyon. Çevre sakin ve davetkar; ancak enerji seviyesi yüksek, insanlar etrafta vızıldıyor, atıştırmalıklar alıyor ve seanslar arasında koşturuyor. Muhtemelen tıpkı burayı ziyaret edenlerin hatırladığı gibi, atıştırmalıklar bol ve gülümsemeler parlıyor.

Boff, GE'deki 18 yılı boyunca hevesli bir eğitim katılımcısı olarak ilk günlerinden, bugünkü şirket için öğrenime öncülük eden rolüne kadar Crotonville'i iyi tanıdığı için kendini şanslı hissediyor. Burada yaşadığı deneyimlerden her zaman gurur duyuyor ve yalnız olmadığını da biliyor. Crotonville 65 yıldan fazla bir süredir var (GE'nin varlığının neredeyse yarısı) ve çok sayıda çalışan, müşteri, ortak ve saygın kişi buradaki oturumlara katıldı. Bu yüzden Boff, “Güzel anılarla birçok kişi ye katıldığımı biliyorum” diyor.

Crotonville Koridor1

Crotonville, yaşına rağmen her zaman GE ile hareket etti, içeriğini ve yaklaşımını şirket için dış ortamdan sunulan ihtiyacı karşılayacak şekilde ayarladı. Crotonville, erken yönetim fikirlerinden Altı Sigma'ya, yaratıcılık ve tasarımdan günümüzün yalına odaklanmasına kadar yıllar boyunca şirketin ihtiyaçları ve geleceğe yönelik vizyonu ile adım adım ilerledi ve farklı biçimlerde de olsa aynı şeyi yapmaya devam edecektir.

Boff, “Geçtiğimiz yıl boyunca GE'nin geleceğinin iki önemli parçasını yansıttık. Birincisi, genba'da (İşin yapıldığı yere en yakın, yani tesislerimizde ve üretim yerlerimizde) öğrenmeye daha fazla zaman ayırmanın yalın öğrenmenin en iyi yolu olduğuna dair güçlü inancımız. Deneyimsel bir yaklaşımda muazzam bir değer var, üç yıl önce Greenville Güney Carolina'daki ilk kaizen’den sonra, kişisel olarak kanıtlayabileceğim bir şey. İkincisi, üç bağımsız şirket kurma planlarımızda ilerledikçe 62 dönümlük, 248 yatak odalı bir kampüse artık ihtiyaç duyulmuyor.” diyor.

Boff, “Bu özel yere olan sevgimizi hiçbir şekilde azaltmasa da ileriye dönük en iyi yolun kampüs için dışarıdan bir alıcı aramak olduğuna karar verdik.” diyor.

Crotonville Koridorlarında2

Boff, “Crotonville her zaman GE'nin liderlik mirasının önemli ve değerli bir parçası olacak ve bu eşsiz yer yeni mülkiyete geçecek olsa da ruhunun ve amacının devam edeceğini biliyorum.” diyor. "Crotonville" kelimesi, kampüsten çok daha fazlasını ifade etmeye başladı. Yıllar geçtikçe, "Crotonville'e gitmek" öğrendiğiniz, büyüdüğünüz, geliştiğiniz kampüs içinde veya dışında herhangi bir etkinlikle eş anlamlı hale geldi.

Diğer pek çok kişi gibi Boff’ın da birçok Crotonville hikayesi var ama son birkaç gündür üzerine çokça düşündüğü bir tanesini aktarıyor. Crotonville'de katıldığı ilk derslerden birinde konuşmacı, genellikle Michelangelo'ya atfedilen bir alıntıyı paylaştı: “Hala öğreniyorum.” Hikayeye göre, 87 yaşında bu ünlü repliği söylemesiyle tanınıyor. Boff, “GE'de geçirdiğim yıllar boyunca bu dersi defalarca düşündüm ve bu an için doğru hissettiriyor. GE'de hala öğreniyoruz ve buna olan bağlılığımız asla değişmeyecek” diyor.

Bu yazı Linda Boff tarafından GE Reports için kaleme alınmıştır.

Categories
tags