Skip to main content

Büyük Bir Başarı: GE Dünyanın En Büyük Rüzgâr Türbinini Üretecek

April 09, 2019

Hollanda’ya turist olarak gidenlerin çoğu, Amsterdam daha eğlenceli olsa da Rotterdam’ın daha güzel bir şehir olduğunu söyler. Küp evler, yel değirmenleri, lale bahçeleri, Rotterdam Limanı… Bunların hepsi görülmeye değer yerler. Fakat çok yakında turistlerin gözleri bu güzellikleri bırakıp başka bir güzelliğe takılacak: GE, önümüzdeki yaz Rotterdam’a dünyanın en büyük rüzgâr türbini Haliade-X’in prototipini kurmayı planladığını açıkladı. Bu türbinin 220 metrelik rotor çapı ve yerden kanat ucuna kadar olan 260 metrelik yüksekliği, kuşkusuz onu Rotterdam’ın en çok dikkat çeken yapılarından biri yapacak. 

Bu türbinin devasa rotoru, türbinin daha fazla rüzgâr almasına ve mühendislerin “kapasite faktörü” olarak adlandırdığı şeyi artırmaya olanak sağlıyor. Kapasite faktörünün her 1 puanlık artışı müşterilere 100 megavat başına 7 milyar dolar kazandırıyor. Dolayısıyla kapasite faktörü, müşteriler için türbinlerdeki en önemli özelliklerden biri. GE Yenilenebilir Enerji, Haliade-X’te kapasite faktörünü yüzde 63’e çıkardı. Bu, en yakın rakiplerinden 5-7 puan daha yüksek. 

Her bir Haliade-X, 16.000 Avrupa evinin elektrik enerjisini tek başına sağlayacak kadar enerji üretebiliyor: 12 megavat. Bu durum Kuzey Denizi’ndeki herhangi bir sahada bulunan bir Haliade-X’in yılda 67 gigavat/saat enerji üretebileceği anlamına geliyor.

enerji img

Normalde Haliade-X deniz tipi bir türbin. Fakat GE Yenilenebilir Enerji ve iş ortağı Future Wind, prototipi karada inşa edecek. Çünkü kışın Kuzey Denizi’nin şartları oldukça zorlayıcı olduğundan beş yıllık test döneminde mühendislerin türbine daha rahat ulaşmaları gerekiyor. Ancak Rotterdam kıyıları denizle neredeyse aynı seviyede olduğundan hava şartlarının Kuzey Denizi’nin açıklarından bir farkı yok. Mühendisler için süreç biraz daha rahat olsa da Haliade-X prototipi en zorlu şartlarla karşılaşmaktan kurtulabilmiş değil.

GE Yenilenebilir Enerji, prototipin inşasının bu yaz başlayacağını açıkladı. 400 milyon dolarlık bir yatırıma sahip olan Haliade-X’in 2021 yılına kadar ticarileştirilmesi hedefi için gereken sertifikaların alınmasında, bu prototipin toplayacağı veriler önemli rol oynayacak.

GE Yenilenebilir Enerji’nin iştiraklerinden olan LM Wind Power, dünyanın en önde gelen türbin kanadı üreticilerinden biri olma yolunda dünyanın çeşitli yerlerinde kanat üretim fabrikalarına sahip. Türkiye’de de Bergama’da bulunan fabrikada 300’den fazla çalışan bulunuyor ve burada dünyanın farklı yerlerindeki rüzgâr santrallerinde kullanılmak üzere rüzgar türbin kanatları üretiliyor. Şu ana kadar Avustralya’daki Bodangora Rüzgâr Çiftliği’nde kullanılacak 33 türbin için gereken 99 kanadın tamamı dâhil olmak üzere 300’den fazla türbin kanadı Bergama’daki LM Wind Power fabrikasında üretildi.

Categories
tags