Skip to main content

Bilim Kadınlarıyla Dolu Yeni Yıldız Haritası

October 10, 2017

Görünmeyen yıldızlar artık görünür olacak. Kadın bilim insanlarının yüzleri New York Grand Central terminalinin tavanını süsledi. Grand Central terminalinin tavanında yıldızların arasında görünecek yüzlerden biri de bu yıl Şubat ayında hayatını kaybeden “Carbon Kraliçesi” Mildred Dresselhaus. Yapılacak olan özel çalışmada Mars yüzeyinde yaşamı araştıran coğrafya kimyacısı Laurie Leshin, kuantum araştırmacısı Sabrina Gonzalez Pasterski ve makinaların birbirleriyle konuşmasına yardımcı olan çalışmalarıyla GE bilim insanı Danielle Merfeld da bulunuyor.
GE’nin Pazarlama Başkanı Linda Boff, çalışmayla ilgili, “Terminalin yolcuları için bugüne kadar başarılarının yeteri kadar kutlanmadığı bilim kadınlarıyla dolu yeni bir evren yaratmak istedik” diyor.
Bu özel proje, GE’nin 2020 yılına kadar teknik (STEM) rollerde 20.000 kadın çalışan sayısına ulaşma ve %50-%50 cinsiyet eşitliğini yakalama hedefinin bir parçası. Bu girişimle GE, teknik roller üzerindeki baskın cinsiyet rollerini kırmayı ve projedeki her kadın bilim insanının birer ilham kaynağı olmasını amaçlıyor.

https://youtu.be/Dy2fanm66vA

Projede toplamda 12 kadın bilim insanının yüzleri, oluşturulan bu yeni evrende yıldızların arasından New York Grand Central terminalinin tavanını süsledi. Orada o anı görmek için 360° turumuza katılın.

Categories
tags