Skip to main content
header-image
sağlık

Bilgisayarlı Tomografinin Geleceği Her Zamankinden Daha Net

December 27, 2021

Doktorlar, yıllar boyunca vücudunuzun derinliklerinden görüntü alabilmek için BT tarayıcılarını kullandılar. Bu cihazlar hasta bakımı için vazgeçilmez hale geldiler, ancak onların bile sınırları var. Şimdi iki araştırma kuruluşu, mevcut yaklaşımlardan daha net ve daha kesin X-ışını görüntüleri üretme potansiyeline sahip bir teknolojinin pilot çalışmasına başlıyor. Her şey yolunda giderse, çığır açacak olan bu teknoloji, geleneksel bilgisayarlı tomografinin yeteneklerini büyük ölçüde genişletebilir ve radyolojide bir kez daha devrim yaratabilir.

Geliştirilmesi onlarca yıl süren bu yeni yaklaşım, foton sayımı adı verilen bir teknik kullanıyor ve silikondan yapılmış aşırı duyarlı X-ışını dedektörlerini içeriyor. İsveçli bir girişim olan Prismatic Sensors AB bu süreci inceliyordu ve projenin vaat potansiyeli o kadar büyüktü ki GE Sağlık, şirketi yaklaşık bir yıl önce satın almaya karar vererek, GE’nin 2018’in sonlarında Larry Culp’un şirkete başkan ve CEO olarak katılmasından bu yana ilk satın alımını gerçekleştirdi.

Cihaz dışarıdan tanıdık gelse de cihazı MedTech Labs ile birlikte test eden İsveç’in Karolinska Enstitüsü’nde görevli olan Staffan Holmin“Potansiyel yetenekleri tamamen farklı. Küçük kan damarlarını ve vasküler patolojileri görüntülememizi, tedavinin daha etkili olabileceği erken bir aşamada önemli değişiklikleri fark etmemizi sağlayabilir.” diyor. 

İlk olarak yaklaşık 50 yıl önce tanıtılan BT tarayıcıları, insan vücudunun enine kesit görüntülerini oluşturmak için X-ışınlarını kullanıyor. Dedektörler, hastalardan geçen X-ışınlarını ölçümlüyor ve ardından bu bilgileri vücudun iç görüntülerini yeniden oluşturmak için kullanıyor. Ancak çözünürlük ve radyasyon dozu gibi sorunlar devam ediyor. Bu noktada GE Sağlık’ın Derin Silikon dedektörleri devreye giriyor ve saniyede yüz milyonlarca BT fotonu sayacak kadar hızlı bir şekilde fotonları emebildiğinden, standart BT’den çok daha keskin görüntüler oluşturabiliyor.

Derin Silikon’un sağlık hizmetleri için gelecekteki potansiyel etkiler epey fazla. Yeni teknolojinin ürettiği görüntüler, doktorlar için daha fazla bilgi sağlayabilir. Bu, örneğin doktorların akciğerlerde ve kalplerde potansiyel olarak hastalıklı dokuları daha doğru bir şekilde görselleştirmesine ve değerlendirmesine izin verebilir. Sonuç olarak, Derin Silikon onkoloji, kardiyoloji, nöroloji ve diğer birçok uygulama için görüntüleme performansını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip. Tüm bunları yaparken de hastaları geleneksel BT taramalarından daha az radyasyona maruz bırakıyor.

Pilot çalışma, Derin Silikon cihazıyla alınan görüntüleri standart bir BT’den alınan görüntülerle karşılaştıracak. Bunu takiben araştırmacılar, yapay zeka kullanarak örüntü tanıma gibi noktalar üzerinde ek çalışmalar yapmayı planlıyor.

GE Sağlık Moleküler Görüntüleme ve Bilgisayarlı Tomografi başkanı ve CEO’su Jean-Luc Procaccini, “Sağlık alanında devrim niteliğinde bir şeyin eşiğindeyiz. Tıbbi teknoloji sağlayıcıları, sağlık sistemlerinin daha verimli çalışabilmesi ve hastaların mümkün olan en iyi ve en hassas bakımı alabilmesi için engelleri ortadan kaldırarak sağlık hizmetlerini daha insancıl hale getiren yenilikçi çözümler geliştirmelidir. Hala geliştirme aşamasındayken, Derin Silikon dedektörlü foton sayma BT’mizin tam da bunu yapma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.” diyor.

Categories
tags