Skip to main content

Alzheimer’ı 20 Yıl Öncesinde Teşhis Edebiliriz

May 20, 2016

Dünya, Alzheimer hastalığı için bir uyarı alarmı kazanmış olabilir. İsveçli araştırmacılar semptomlar ortaya çıkmadan 20 yıl önce hastalığın haberini veren değişiklikleri çözdü.

Karolinska Enstitüsü’ndeki bir ekip, nöronları koruyan hücreleri izleyerek hastalık ortaya çıkmadan sayılarının arttığını fark etti. Bunun Alzheimer’a vücudun verdiği bir ön tepki olduğu düşünülüyor. “Astrocyte adı verilen bu hücreler, asker gibi – amiloidlerin ortaya çıktığını görünce durdurmaya çalışıyorlar” diyor enstitünün doktorlarından Agneta Nordberg. “Bu nedenle Astrocyte artışının beyindeki patolojik bir değişimin başlangıcı olduğunu düşünüyoruz”.

Alzheimer riski bulunan 52 katılımcı ile bir test gerçekleştiren ekip, bu kişiler üzerinde bir hafıza testi gerçekleştirdi. Radyoaktif takip cihazları enjekte edilen katılımcıların beyin fonksiyonları PET adı verilen tomografi cihazları ile gözlem altında tutuldu. 3 yıl sonra ise aynı işlem tekrarlandı. Bu işlem tekrarlandıkça elde edilecek veriler araştırmanın geleceği için büyük önem arz ediyor.

2010’dan beri GE Sağlık bu araştırmayı 400.000 € yatırımla destekliyor.

Alzheimer’a dair daha çok bilgi toplamak bu hastalıkla mücadele eden insanlar için çok önemli. Geçtiğimiz yıl dünya çapında 47 milyon insana Alzheimer teşhisi konuldu. 2030’da ise bu sayının 75 milyon olması bekleniyor.

Categories
tags