Skip to main content
header-image
GE

6. GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı Zirvesi “Yükselin ve Parlayın” Diyor

December 16, 2021

Pandemi sonrasında değişen dünyayla birlikte kadın çalışanların da iş hayatındaki gelişimi ve konumu, birçok risk ve fırsatlarla karşı karşıya kaldı. Özellikle içinde bulunduğumuz süreçte uzaktan çalışmanın ve uzaktan eğitimin hız kazanmasıyla birlikte kadınlar, iş dünyasındaki konumlarını güçlendirmeye odaklanıyor. Kadınların iş hayatındaki rollerinde gelişmesini önemseyen GE Türkiye, bu yıl 6.'sını düzenlediği Kadın Çalışan Ağı Zirvesi'nde 250'ye yakın kadın ve erkek çalışanlarını bir araya getirdi. "Yüksel ve Parla" temalı zirvede; iş hayatında cinsiyet eşitliğini sağlama yolları, yeniliklere açık olma ve sürekli öğrenmenin önemine odaklanıldı.

2016 yılından beri, kadınların iş hayatlarında daha cesur ve etkili adımlar atmasını hedefleyen Kadın Çalışan Ağı Zirvesi, GE Türkiye Başkanı Canan Özsoy'un açılış konuşmasıyla başladı.
"Hepimiz, ama özellikle biz iş insanları, 'sürekli öğrenmeye' açık olmalıyız."
GE Başkanı Canan Özsoy, konuşmasında üç kritik noktaya vurgu yaptı: Sürekli öğrenmenin önemi, kadınların iş hayatında karşılaştıkları riskler ve sürdürülebilirlik. "Sürekli öğrenme, çalışırken aynı anda öğrenme fırsatlarının değerlendirilmesidir. Bu anlayışla, çalışanlar ve ekipler, işlerinde daha iyi olmalarına yardımcı olacak becerileri, bilgi ve yetenekleri edinme alışkanlığı geliştiriyor." diyerek, pandemide yaşanan dönüşüme ve kariyer sahibi bir kadın olarak sürekli öğrenmeye devam etmenin önemine dikkat çekti. Konuşmasına metaverse evreninde cinsiyet rollerinin nasıl şekilleneceğiyle ilgili devam eden Canan Özsoy; kadının temsili konusunda tarihi yeniden yazma fırsatı olabileceğini belirtti.
Dünyayı ciddi ölçüde etkileyeceği düşünülen iklim krizi konusuna da değinen Özsoy; 2030 yılına kadar GE Türkiye'nin tüm operasyonlarında karbon nötr olma planının altını çizerek, herkesin üzerine düşen görevlerin farkında olması gerektiğini vurguladı.
"Kadın pilot sayısı %1'den %5'e yükseldi."
Zirvenin değerli konuklarından biri olan THY Yönetim Kurulu Başkanı & İcra Komitesi Başkanı Mehmet İlker Aycı ise, zirvede yenilikleri takip etme ve kendini yenileme konusunda düşüncelerini dile getirdi. Türkiye ekonomisinin yükselişi için kadın çalışanların istihdamının önemine ve her geçen gün artan kadın çalışan sayısına dikkat çeken Aycı; fırsat eşitliğinin yaratılmasına yönelik kadın havacıların öne çıkması için gerekli çalışmaları her daim yaptıklarını belirtti. Aycı, pandemi döneminde, THY'nin öne çıkmasını ise hedefli çalışmak ve değişime hızlı adapte olmak şeklinde değerlendirdi.
Kariyer yolculuklarında doğru alanı yaratmak ve başarıyı yakalamak bugün birçok kadın çalışan için en önemli noktaların başında geliyor. Konfor alanının dışına çıkmak, değişen teknoloji ve şartlara uyum sağlamak, bir kadın olarak hem çalışma hem de ev hayatında dezavantajlı durumlarla başa çıkmak konularını odağına alan Kendini Gerçekleştirmek Paneli; Boeing Türkiye Genel Müdürü & Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın ve Palo Alto Networks CMO'su Zeynep İnanoğlu Özdemir'in ilham verici konuşmalarıyla devam etti. GE Türkiye ile çalışmanın keyifli yönlerinden bahseden Ayşem Sargın, "İşinizde ne kadar iyi olduğunuzu ve nasıl değer katacağınızı gösterin." sözleriyle, kadınların kendi kahramanlık hikayelerini yaratarak toplumu dönüştürebileceğine vurgu yaptı. Zeynep İnanoğlu ise, denemekten ve zaman zaman başarısız olmaktan korkmamanın ve bunu kültürün bir parçası haline getirmenin gelişim ve ilerleme açısından çok değerli olduğunu söyleyerek kendi kariyer tecrübelerini paylaşmasının ardından, ayrıca eşit bir gelecek için yeni jenerasyonun büyüdüğü ortamın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, "Evde eşitlik olunca işte eşitlik oluyor." dedi.
"Birlikte Yükseliyoruz" panelinde SEBUKA Platformu Kurucu Avukat Aslı Karataş, kadın çalışanlarda kayıt dışı istihdamın yüksek oranlardaki seyrini ve iş yerinde cinsiyet eşitliğini sağlama yollarını katılımcılarla paylaştı.
Zor zamanlarda ayakta kalmak, bir lider için en önemli sınavlardan biri. Zor zamanlarda takımın ihtiyaçlarını düşünmek, markayı içeride ve dışarıda geliştirmenin değeri ve fırsatlara "evet" demenin öneminden bahseden Linda Boff, "Hiç başarmış hissetmedim. Devamlı öğrenmenin gücüne inandım." diyerek kadın liderlere, yeniliklere açık olmaları gerektiği mesajını verdi.
"LimitSizsiniz" panelinde ise Türkiye Milli Tekvando Sporcusu Hatice Kübra İlgün, "Tekvando sadece bir erkek sporu değil." diyerek; bugün bulunduğu noktaya kendi emekleriyle geldiğini ve sevdiği işi yapmanın önemini anlattı.
Son olarak "Inclusion Starts With "I" panelinde, liderlik tecrübesinin anaokulu yıllarına dayandığını ve sorumluluk almayı çok küçük yaşlarda öğrendiğini anlatan Tanya Spencer, tüm kadın çalışanlara "Biz kadınlar her alanda lider olabilecek kapasiteye sahibiz. Kadın olduğunuz için bunu yapamaz, bunun üstesinden gelemez diyenleri göz ardı edin." tavsiyesini verdi.
Tanya Spencer'ın konuşmasının ardından, kadınların iş hayatında daha iyi noktalara gelmesini hedefleyen 6. Kadın Çalışan Ağı Zirvesi 6 oturum, 5 saatin üzerinde geliştiren ve farkındalık yaratan konuşmaların ardından sona erdi.

Categories
tags