Skip to main content
header-image
Yenilenebilir Enerji

50 MW Rüzgar Enerjisi Gücünde Bir İş Birliği!

October 03, 2016

Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücünün 2023 yılına kadar 20 GW’a çıkarılması hedefine, GE ve Türkerler Holding’in yeni iş birliği ile katkı sağlanıyor. İki şirket, Tire Rüzgâr Enerji Santrali için toplam yirmi iki adet rüzgâr türbini kurmak üzere anlaşma imzaladı. Projede, yerel sanayi ve istihdamın gelişimine katkı sağlamak üzere Türkiye’de yerel olarak üretilen kuleler ve kanatlar kullanılacak ve 10 yıl boyunca ekipmanların bakımı da Türkiye’den ekiplerle gerçekleştirecek.

Tire Rüzgâr Enerji Santrali için GE Yenilenebilir Enerji ve Türkerler Holding arasındaki işbirliği, ülkemizin 2023 yılı için rüzgâr enerjisi kurulu gücünün 20 GW’a erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının yüzde 30’unun yenilenebilir kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak. GE, Türkerler Holding ile geçtiğimiz yıl Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali ve Kalfaköy projelerinde de birlikte çalışmıştı. GE türbinleri ile Türkerler Holding’in rüzgâr enerjisi üretimindeki kurulu gücü toplamda 72 MW’a ulaşacak.

GE’nin yerel işbirlikleri, rüzgâr enerjisi üretimine katkı sağlayacak projeler gerçekleştirirken aynı zamanda yerel üretim ve istihdama da katkı sağlıyor. Türbin kule ve kanat üretiminin Türkiye’de gerçekleşmesi, Türkiye’de yerel üretim, inovasyon ve için oldukça önemli.

Tire Rüzgar Enerjisi Santrali, bölgedeki farklı rüzgar rejimlerine uyum sağlamak üzere GE teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanacak. GE’nin 85 metrelik kule yüksekliğine sahip 3.2-103 modeli Türkiye’nin orta ve yüksek rüzgâr hızlarından faydalanırken, 80 metre kule yüksekliğindeki 1.7-103 modeli daha düşük rüzgâr hızlarını destekleyecek.


Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) Temmuz 2016 rüzgâr istatistik raporuna göre, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücü 5 bin 146 MW’a ulaşmış durumda. Rapora göre, işletmedeki RES’lerin en yoğun olduğu bölge ise Ege. Tüm Türkiye’deki Kurulu gücün yüzde 37.5’i, Türkerler Holding’in GE türbinleri ile gücüne güç katacağı rüzgâr santralinin de yer aldığı Ege bölgesinde bulunuyor.

Categories
tags