Skip to main content
header-image
Havacılık

15 Madde ile 15 Yaşına Giren Türkiye Teknoloji Merkezi

February 23, 2016

GE Havacılık işkolunda, dünyadaki 6 merkezden biri ve alanında tek laboratuvarları ile teknoloji üreten, Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC) 15’inci yılını kutluyor. Türkiye Teknoloji Merkezi, on beş yılda, jet motorları tasarım sahipliği, Onarım Geliştirme Merkezi, Kaplama Merkez ve Katmanlı İmalat Laboratuvarları gibi önemli başarılara imza attı.

İşte 15. yaşında 15 madde ile Türkiye Teknoloji Merkezi

GE Havacılık işkolunda, dünyadaki 6 merkezden biri olan Türkiye Teknoloji Merkezi 400 mühendis istihdam ediyor.

2007 yılında Tusaş Motor Sanayii (TEI) ile oluşturduğu ortaklık ile tasarım ve ileri onarım teknolojileri konusunda yerel dağarcığını genişletti.

GE Havacılık, Gebze’deki merkezinde yer alan farklı laboratuvar ve ekipmanları için son beş yılda 9 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Türkiye Teknoloji Merkezi, yılda yaklaşık 1 milyon ileri mühendislik saati üretme kapasitesine erişti.

Son üç yılda her yıl ortalama yüzde 20 oranında büyüme performansı gerçekleştirdi.

GE’nin geliştirdiği ve tüm dünyada tanıttığı Endüstriyel Bulut Platformu olan Predix için ilk havacılık testleri veri görüntüleme uygulaması Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki Türk yazılım mühendisleri ekibi tarafından geliştirdi.

Türkiye Teknoloji Merkezi’nde yeni mühendisleri geliştirmek için tasarlanmış uluslararası program kapsamında kamu, araştırma ve geliştirme kurumları ve üniversiteler ile çalışıyor.

Türkiye Teknoloji Merkezi, GE ve ortak girişim şirketi CFM International tarafından üretilen motorlarla uçan dünyanın her tarafındaki uçaklarda kullanılan yeni tasarımlara ve teknolojilere katkıda bulunuyor.

Bugün Türkiye’deki uçakların yüzde 60’ına GE/CFM motorları güç veriyor.

Ticari ve askeri gemilerde, endüstriyel enerji santrallerinde, petrol platformlarında ya da boru hatlarında kullanılan gaz türbini ailesinin tüm ürün tasarım sorumluluğunu Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki Türk mühendisleri alıyor.

Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki mühendisler aynı zamanda ticari ve askeri amaçlı uçak motorlarının tasarımı, üretilmesi ve sahada mühendislik desteği verilmesi konularında çalışıyor.

Türkiye Teknoloji Merkezi’nde bulunan Kaplama Merkez Laboratuvarı, uçuş güvenliğini artırmak üzere uçak motorundaki kaplamaların uygun yöntemlerle test edilmesi için farklı test metotları üzerine çalışıyor. GE Havacılık’ın Kaplama Merkez Laboratuvarı küresel olarak yalnızca Türkiye Teknoloji Merkezi’nde bulunuyor.

Ar-Ge çalışmaları kapsamında Gebze’de gerçekleştirilen test metotları ve sonuçları dünyada 20 ülkede 90’ın üzerinde tedarikçiye ihraç ediliyor.

Jet motorlarının sertifikasyon ve performans testlerinin uzaktan erişimi için kullanılan Predix platformu, Türkiye’deki mühendisler tarafından geliştirildi.

Endüstriyel internetin sağladığı yeni olanaklar ve fırsatlar ile birlikte Türkiye Teknoloji Merkezi, 2016 yılında da çevik yazılım geliştirme modelleri ile yeni uygulamalar geliştirmeye devam edecek.

Categories
tags