Skip to main content
Press Release

Technologia GE pomoże elektrociepłowni PGE GiEK w Bydgoszczy spełnić najsurowsze wymagania UE dotyczące standardów jakości powietrza

August 02, 2017
  • Nowa instalacja odsiarczania spalin gwarantuje stałą redukcję emisji S02 poniżej 130mg/m3 i pyłu poniżej 10mg/m3 - zapewniając elektrociepłowni możliwość spełnienia standardów jakości powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską.
  • Bazując na swoim doświadczeniu lidera projektów w formule EPC i opierając się na zakończonych sukcesem projektach w Janikowie, Poznaniu i Łodzi, GE będzie odpowiedzialne za zaopatrzenie, dostawy i realizację całego projektu.
  • Nowa technologia zapewni bezpieczeństwo oraz pewność dostaw ciepła i prądu dla mieszkańców Bydgoszczy.

Warszawa, 1 sierpnia 2017 - GE Power oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, zawarły porozumienie dotyczące rozbudowy kompletnej instalacji odsiarczania spalin w Zespole Elektrociepłowni PGE w Bydgoszczy. Dzięki opatentowanej przez GE technologii półsuchej NID™, bydgoska jednostka spełni zaostrzone unijne normy emisyjne, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.
Inwestycja warta 44 mln PLN zostanie zrealizowana w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmie projektowanie, zaopatrzenie, dostawę i budowę kompletnej instalacji odsiarczania spalin dla kotłów „pod klucz”. Budowana instalacja odsiarczania spalin jest oparta na opatentowanej przez GE technologii półsuchego odsiarczania spalin metodą NID™, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, gwarantującym wysoką skuteczność redukcji emisji zarówno w zakresie odsiarczania spalin, jak i pyłów. W Polsce GE zrealizowało z powodzeniem podobne instalacje w elektrociepłowniach w Janikowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi i Dąbrowie Górniczej (w trakcie realizacji).
Jesteśmy dumni, że została wybrana technologia GE, która umożliwi elektrociepłowni PGE dostosowanie się do najnowszych, zaostrzonych regulacji Unii Europejskiej dotyczących zanieczyszczeń powietrza- mówi Sławomir Żygowski, Dyrektor ds. Sprzedaży na Polskę i kraje bałtyckie, GE Steam Power Systems - Nasze rozwiązania realizowane są przez lokalny, profesjonalny i doświadczony zespół od dziesięcioleci zajmujący się obsługą i remontami instalacji. Obecnie rozpoczynamy integrowanie naszej technologii AQCS z możliwościami jakie oferują rozwiązania cyfrowe.
Budowa instalacji odsiarczania spalin zapewni jednostce w Bydgoszczy uzyskanie trwałego ograniczenia emisji SO2 do poziomu poniżej 130 mg/m3 i pyłu - poniżej 10 mg/m3 w oczyszczonych gazach spalinowych. W rezultacie elektrociepłownia spełni normy emisyjne zawarte zarówno w Dyrektywie IED (o emisjach przemysłowych) jak w konkluzjach BAT, które nakładają wymogi stosowania najlepszych dostępnych technik w zakresie ochrony środowiska.
Zgodnie w ustaleniami zawartymi w kontrakcie prace modernizacyjne mają zostać zakończone, a instalacja oddana do eksploatacji w grudniu 2018 roku. Ta inwestycja wpisuje się również w strategię zrównoważonego i przyjaznego środowisku rozwoju Grupy Kapitałowej PGE.
Prowadzimy restrykcyjną politykę środowiskową, która będzie konsekwentnie realizowana także w przyszłości. Jesteśmy świadomi swojego wpływu na otoczenie i z tego względu koncentrujemy się na redukcji oddziaływania na środowisko m.in. poprzez dostosowanie aktywów wytwórczych do nowego modelu rynku energii” - mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Nowa instalacja nie tylko spełni coraz bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące emisji SO2, ale także umożliwi pełne wykorzystanie mocy dwóch kotłów, czym zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Bydgoszczy.
Jesteśmy dumni mogąc współpracować z PGE GiEK, naszym partnerem w rozwoju polskiego sektora energetycznego, przy tej ważnej inwestycji. GE Power jest w pełni gotowe dostarczać naszym klientom technologie energetyczne, które są ekonomiczne, niezawodne, czystsze, zrównoważone oraz spełniające wymagania środowiskowe” - dodaje Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.

***

GE w Polsce

GE weszło na rynek polski jako inwestor w 1992 roku. Obecne firma zatrudnia 7300 osób i zarządza dziewięcioma zakładami produkcyjnymi: trzy fabryki, które specjalizują się w wytwarzaniu sprzętu elektrycznego (w Kłodzku, Łodzi i Bielsko-Białej), dwie, które produkują części do silników lotniczych (w Dzierżoniowie i Bielsko-Białej) oraz trzy fabryki GE Power (fabryka turbin i odlewnia w Elblągu oraz fabryka generatorów we Wrocławiu). Do Grupy GE w Polsce, na początku tego roku, dołączyła LM Wind Power z siedzibą w Goleniowie, która produkuje łopaty wiatrowe dla elektrowni lądowych i morskich. Od 16 lat działa w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe (EDC - Engineering Design Centre), gdzie opracowywane są części do silników lotniczych, kotłów oraz turbin gazowych i parowych. Spółka powstała jako wynik współpracy i porozumienia pomiędzy GE i Instytutem Lotnictwa. Inwestycje GE w Polsce od początku działalności wyniosły 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój to około 100 mln USD.

Więcej o GE znajdziesz na www.ge.com/pl i Twitterze @GE_Polska oraz @PStracar_GECEE


Informacje o GE Power

GE Power to światowy lider w wytwarzaniu energii, który czerpiąc z potężnego doświadczenia, pomaga klientom wytwarzać energię elektryczną z szerokiego spektrum źródeł paliw. Zmieniamy oblicze przemysłu energetycznego oferując technologię cyfrowych elektrowni, największą i najbardziej wydajną na świecie turbinę gazową, w pełni zrównoważone rozwiązania energetyczne, modernizacyjne i usługowe dla elektrowni oraz nasze oprogramowanie typu „big data”. Nasze innowacyjne technologie oraz rozwiązania cyfrowe pozwalają na bardziej ekonomiczne, niezawodne, dostępne i zrównoważone wytwarzanie energii. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej firmy: www.gepower.com

Kontakt w celu uzyskania bliższych informacji - Biuro Prasowe GE:

24/7 Communication
Marta Kosińska
Tel.: + 48 508 617 839
Email: marta.kosinska@247.com.pl


business unit
tags