Skip to main content
Press Release

Podmuchy gorąca i zimna: GE, Boeing 777X i nowy zakład badania przepływów turbinowych.

April 25, 2016

Listopad 2015 - Dokładnie ustalone cele i bliska współpraca prowadzą do niesamowitych wyników. Na tyle dużych, aby unieść w powietrze Boeing’a 777X dzięki najwydajniejszym silnikom odrzutowym na świecie. Przyczynią się one do znacznego zmniejszenia zużycia paliwa, emisji zanieczyszczeń oraz poziomu hałasu w przemyśle lotniczym. GE jest dumne z zaangażowania w budowę nowego zakładu w Zielonce k. Warszawy, którego celem jest osiągnięcie tych celów. Stworzy on także, nowe szanse rozwoju dla ośrodków badawczych i partnerów przemysłowych na całym świecie.

Takie możliwości z pewnością będą na porządku dziennym w centrum Polonia Aero, otwartym 4 listopada, jednym z największych na świecie i najbardziej zaawansowanych laboratoriów aerodynamiki przepływów turbinowych. Nowa placówka badawcza będzie miała strategiczne znaczenie dla zwiększenia poziomu technologicznego silników lotniczych, a jej powstanie jest efektem współpracy pomiędzy należącą do GE Aviation spółką Avio Aero i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4  w Warszawie oraz Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej. Jednym z jej pierwszych zadań będzie testowanie nowego silnika dla równie nowego Boeinga 777X.

W 2016 roku Polonia Aero przeprowadzi testy w ramach polskiego programu Innolot, a jednocześnie będzie weryfikować spełnienie przez GE9X celów w zakresie efektywności turbiny przy niskich ciśnieniach. GE9X to silnik nowej generacji, który będzie zasilał nowego Boeing’a 777X, a Avio Aero jest odpowiedzialne za cały moduł jego turbiny niskiego ciśnienia.

Aerodynamiczne warunki wytwarzane przez turbinę znajdującą się w nowym obiekcie są podobne do tych, jakie występują w czasie lotu, ale przy niższych temperaturach, stąd określenie “zimny przepływ”. Mechanizm testowania jest stosunkowo prosty: powietrze wyciągane ze środowiska zewnętrznego zostaje sprężone i podgrzane do 375 ° C, po czym wytwarzany jest ciąg powietrza  o maksymalnym natężeniu przepływu 80 kg/s, który kierowany jest na testowaną turbinę niskociśnieniową. Monitorowanie przepływu powietrza wewnątrz turbiny pozwala badaczom obserwować i oceniać jej reakcje, walidować modele numeryczne i określić obszary wymagające poprawy.

“Ten projekt jest wielką szansą dla przemysłu lotniczego i doskonałym przykładem współpracy pomiędzy prywatnymi firmami i uczelniami ”, powiedział Giacomo Vessia, Prezes Polonia Aero.  "Laboratorium będzie otwarte dla ośrodków badawczych i partnerów przemysłowych na całym świecie. Wszystkie firmy będą mogły sprawdzić w nim swoje turbiny i prototypy. Ponadto, studenci uczelni technicznych będą mogli zdobyć doświadczenie w jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków badawczo-rozwojowych na świecie i zyskać praktyczną wiedzę zdobytą podczas eksperymentów i badań. Ośrodek będzie działać w „otwartej formule", co jest nietypowe dla tego typu jednostki naukowej.

Głównym inicjatorem i liderem projektu Polonia Aero jest firma Avio Aero, należąca do GE Aviation. Avio Aero specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i konserwacji podzespołów i systemów dla przemysłu lotniczego. Jej wkład w budowę laboratorium aerodynamicznych przepływów turbinowych był nie tylko finansowy ale także w postaci know-how technologii lotniczych.

Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: “Projekt Polonia Aero jest doskonałym przykładem efektywnego wydatkowania funduszy unijnych, łączącego przemysł z nauką. Idealnie dopasowuje się do strategii rozwoju promowanej przez KE. Powinniśmy być dumni, że te nowoczesne i innowacyjne centra tworzone są tutaj, w Polsce i będą służyć rozwojowi polskiej nauki i nowoczesnego przemysłu.”


business unit
tags