Skip to main content
Press Release

GE'nin Fleet360* Santral Çözümleri, Yeniköy-Kemerköy Santrallerinde Verimlilik Artışı ve Daha Düşük Emisyon Düzeyi Sağlayacak

July 10, 2017
  •  Proje, GE tarafından Türkiye'de üstlenilen ilk komple kömür santrali modernizasyonu olacak
  • Yapılacak modernizasyon, emisyonu önemli ölçüde azaltmaya ve verimliliği %6 oranında artırmaya yardımcı olacak
  • Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ile yapılan sözleşmenin toplam değeri 260 milyon doların üzerinde

İstanbul, TÜRKİYE-4Temmuz 2017-GE'nin Enerji Servisleri iş alanı, Enerji Verimliliği Mükemmeliyet Merkezi (COE) yetkinlikleri kapsamında Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait, linyit kullanılan kömür yakıtlı iki elektrik santralinin modernizasyonu için Fleet360* komple santral çözümlerini sunacak. Türkiye'de yaklaşık 521 bin haneye elektrik sağlayan ve Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık %5'ini karşılayabilen iki tesiste yapılacak modernizasyon, santrallerin kapasitesinin mevcut duruma göre yaklaşık 197,5 MW artmasını sağlayacak ve emisyonlarını önemli ölçüde azaltacak. Modernizasyon sonunda santrallerin verimliliği %34 seviyesinden %40 seviyesine  çıkacak.

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ve IC İÇTAŞ Enerji Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serhat ÇEÇEN proje ile ilgili “2016 yılında Türkiye'nin elektrik tüketimi %4,44 oranında artarken, enerji üretimi kapasitesi önceki yıla kıyasla %4,2 artış göstermiştir. Ülkemizin artan enerji ihtiyacını ulusal enerji politikalarımız doğrultusunda karşılamak için mevcut tesislerimizin enerji kapasitesini, emreamadeliğini ve verimliliğini artırırken, emisyonları azaltmayı hedefliyoruz. Ülkemizin ekonomik kalkınmasına  ve ulusal enerji politikalarına  olan güvenimizin bir göstergesi olarak stratejimizin odağında,  yerli kaynaklar ile çalışan santrallerimize yatırım yaparak modernize etmek bulunuyor. Türkiye’de güçlü bir yerel organizasyona sahip olan GE, santrallerimizin modernizasyon ihtiyaçlarının tümünü tek elden karşılayabilecek bir servis sağlayıcısı olma özelliği taşıyor. Yapılacak olan modernizasyon neticesinde santrallerimiz, Türk halkının ve ekonomisinin gelecekteki enerji ihtiyacının karşılanmasında emsalleri arasında çok daha iyi bir konuma ulaşacak" dedi.

GE'nin komple santral yenileme ve modernizasyon projesi, beş adet Zamech yüksek, orta ve düşük basınç buhar türbininin ve beş adet hidrojen soğutmalı Dolmel jeneratörün komple yenilenmesini kapsıyor. Bunlara İlave olarak proje kapsamında beş adet Rafako buhar kazanı; beş adet baca gazı arıtma ve elektrostatik filtre sistemi ve santralin elektrikli ve mekanik yardımcı sistemleri modernize edilecek ve dağıtılmış kontrol sistemi (DCS) kurulacak.

GE Enerji Servisleri Avrupa Başkan Yardımcısı Michael Rechsteiner ise,  "Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Ayrıca kuruluşun mevcut ve ilerideki enerji ve çevre ihtiyaçlarını tek elden karşılayabilecek bir servis sağlayıcı konumunda olmaktan da mutluluk duyuyoruz. Fleet360 komple santral çözümlerimiz ve Enerji Verimliliği Mükemmeliyet Merkezimizdeki yetkinliklerimiz, orijinal ekipman üreticisinden bağımsız olarak tüm elektrik üretim ekipmanlarına yönelik kapsamlı ürün ve servis seçeneklerimizi temsil ediyor. Bu proje, Türkiye'de üstlendiğimiz ilk komple kömür santrali modernizasyon projesi olma özelliğini taşıyor" dedi.

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ile yürütülen proje, GE'nin dünya genelindeki kömür santrallerini ve elektrik üretim ekipmanlarını modernize etmeye ilişkin taahhüdü kapsamında gerçekleştirilecek. GE'nin modernizasyon çözümleri, elektrik ekipmanlarının ömrünü 20 yıla kadar uzatacak ve ülkenin emisyon sınırlarını karşılamak üzere iki santralin emisyonlarında aşağıdaki şekilde önemli azalmalar sağlayacak:

·         NOx emisyon değerlerinde 600 mg/Nm3'ten <200 mg/Nm3'e azalma

·         Parçacık madde emisyon değerlerinde 50 mg/Nm3'ten <40 mg/Nm3'e azalma

·         SOx emisyon değerlerinde 1000 mg/Nm3'ten <320 mg/Nm3'e azalma

GE'nin Enerji Verimliliği Mükemmeliyet Merkezi, dünya genelinde halihazırda kurulu bulunan ve kurulacak olan kömür santrallerinin verimliliğini artırmak ve emisyon değerlerini önemli ölçüde azaltmak için komple bir santral donanım ve yazılım çözümü yaklaşımı uygulamak üzere sahip olduğu enerji iş birimlerinin şirketlerarası uzmanlığını ve teknolojilerini biraraya getiriyor. 

Şirketin kısa süre önce gerçekleştirdiği Ecomagination çalışmasına göre mevcut kömür santrallerinde, iyileşmelerin yarısından fazlası türbin ve buhar kazanı yenilemeleri üzerinden gerçekleştirilerek %3,4 verimlilik artışı, en güncel yenilikçi dijital çözümlerin uygulanmasıyla ise %0,9 ek verimlilik artışı sağlanabilecek. Dünya genelinde ortalama kömür santrali verimliliğinde sağlanacak %3,4'lük artış sonucunda santrallerin karbondioksit  emisyonlarını %9 oranında azaltması öngörülüyor.

Ayrıca GE’nin Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenen POWER-GEN Europe ticaret fuarında açıkladığı “Building the Bridge to Europe's Energy Future” isimli raporu, en çok elektriğin yaşı 30 ila 40 arasında değişen termik santrallerden elde edildiğinin ve bu santrallerin uzun yıllar daha kullanımda kalacağının altını çiziyor. Bu mevcut altyapı, Avrupa'da elektrik üretiminin belkemiğini oluşturuyor. Yeniköy projesi gibi verimlilik, esneklik ve temiz enerji üretimine yapılan yatırımlar ise devam eden operasyonların verimli olmaya devam edeceğinin garantisi olma niteliğini taşıyor

GE, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'yi kurumun 2014 yılında özelleştirilmesinden bu yana destekliyor. Proje kapsamındaki kurulumların Temmuz 2019’da başlaması ve Ekim 2020'ye kadar tamamlanması bekleniyor. Ekipmanlar GE'nin Polonya, İsviçre, Almanya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki tesislerinden nakledilecek.

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş Hakkında

Gökova Körfezi'nin ortasında yükselen Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile Linyit Maden İşletmesi’nin 18.04.2014 tarihinde özelleştirme ihalesi gerçekleştirilmiş olup, IC İÇTAŞ Enerji - LİMAK Enerji ortaklığı tarafından 23 Aralık 2014 tarihi itibari ile işletilmek üzere devralındı.
2,71 milyar dolar değere sahip özelleştirme ihalesi, Avrupa'da sektörün en büyük özelleştirmesi olma özelliğini taşıyor.

Yeniköy Termik santralinde 2 ünitesi ile 420 MW ve Kemerköy Termik santralinde de 3 ünitesi ile 630 MW olmak üzere toplamda 1050 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık %5'ini karşılayan Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Ege Bölgesi’nde yer alan önemli bir ekonomik faktördür. Teknik standartlara ve çevre standartlarına uygun olarak işletilmekte olan santralin yanı sıra kömür sağlayan, kömür madenlerinin tek bünyede birleşmesinden oluşmuş Yeniköy Linyit Maden İşletmesi bulunmaktadır.

 GE Hakkında

GE (NYSE: GE), dünyanın dijital endüstriyel şirketi olarak; birbiriyle bağlı, iletişim kurabilen ve öngörülebilir yazılımlara sahip makine ve çözümleri ile endüstriyi dönüştürüyor. GE’deki her iş kolu aynı teknolojiye, pazara, yapıya ve bilgiye erişim sağlayan GE Store ile küresel olarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyor. Her icadımız, bulunduğumuz endüstrilerdeki inovasyon ve uygulamaları daha ileri taşıyor. Çalışanlarımız, hizmetlerimiz, teknolojimiz ve ölçeğimiz ile endüstrinin dilini konuşuyor ve müşterilerimiz için daha iyi sonuçlar üretiyoruz. www.ge.com

GE Enerji Hakkında

GE Power, enerji üretiminde önde gelen ve alanındaki derin uzmanlığıyla müşterilerinin geniş bir yakıt kaynağı yelpazesinden elektrik üretmelerine yardımcı olmaktadır. Dijital enerji santralleri, dünyanın en büyük ve en verimli gaz türbinleri, tam santral donanımları, yükseltme ve servis çözümleri ile veri değerlendiren yazılımlarımız ile elektrik sektörünü dönüştürüyoruz. Yenilikçi teknolojilerimiz ve dijital hizmetlerimizle enerjinin daha ekonomik, güvenilir, erişilebilir ve sürdürülebilir hale gelmesine yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için şirketin www.gepower.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. GE Power'ı Twitter'da @GE_Power ve LinkedIn'de GE Power bağlantısından takip edin.

GE Enerji Servisleri Hakkında

Merkezi İsviçre Baden'de bulunan GE Enerji Servisleri iş birimi müşterilerine toplam tesis varlıkları ve işletme ömrü boyunca yenilikçi çözümler sunuyor. Organizasyonun, diğer orijinal ürün üreticilerini de kapsayan 28 bini aşkın enerji üretim varlığıyla dünya çapında 2.800'den fazla müşteri için hizmet sunuyor; yazılım ve büyük veri analizlerinin gücünden yararlanarak çözümlerin performansını iyileştirmek adına Endüstriyel İnternet'ten faydalanıyor.

Ayrıntılı bilgi için powergen.gepower.com sayfasını ziyaret edin.


business unit