Skip to main content
Press Release

GE Yenilenebilir Enerji'nin Bergama Rüzgâr Türbin Kanadı Üretim Tesisi  1111. Türbin Kanadını Üretti

June 22, 2021

 

GE Yenilenebilir Enerji'nin Bergama Rüzgâr Türbin Kanadı Üretim Tesisi  1111. Türbin Kanadını Üretti


 

İstanbul, Türkiye - 22 Haziran 2021: GE Yenilenebilir Enerji, Bergama'daki iştiraki LM Wind Power'ın üretim tesisindeki 1111. rüzgar türbini kanadının üretiminin tamamlandığı duyurdu. İzmir'in Bergama ilçesindeki üretim tesisi dört yıl önce faaliyete başlamıştı. Türkiye, Avrupa ve Asya başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında rüzgar enerjisine yönelik artan talebi karşılamak üzere faaliyette bulunan şirketin ürettiği 1111 türbin kanadıyla toplamda 1.58 GW elektrik enerjisi elde edilmiş oldu. 

 

Açılışı 2017 Temmuz'unda yapılan Bergama tesisi, LM Wind Power'ın on beşinci ve GE Yenilebilir Enerji'nin LM Wind Power'ı bünyesine katmasından sonra açılan ilk tesis oldu. Türkiye'ye 80 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesiste, 2019 yılının Nisan ayı sonunda genişleme kararı alındı ve GE'nin son teknoloji ürünü, kara tipi yeni Cypress türbin platformlarında kullanılacak çift kanatlı rüzgar türbini kanatlarının üretimine başlandı. LM Wind Power’ın önde gelen tesislerinden biri olan Bergama fabrikası, şu anda, yüzde 26’sı kadın çalışanlar olmak üzere 800 kişiye istihdam sağlıyor.  

 

LM Wind Power Bergama Tesisi Direktörü Emre Kahya konuyla ilgili, “2017’den bu yana sahada görev yapan ekibimizin imza attığı tüm başarılarla gurur duyuyoruz. “Lean” (yalın) anlayışı ile devam ettiğimiz bu yolda, tesisimizin hız kesmeden gelişmesini ve büyümesini görmek bizi heyecanlandırıyor. Lean anlayışı, tesisimizde, sadece bir araç değil, prensiplerle şekillenen bir kültür ve yolculuktur. Bu yönetim şekli, günlük iş süreçlerinde ve uzun dönem planlamalarda stratejik yaklaşımımızdan başlayarak geniş bir alanda hayatımızın bir parçası oldu. Sonuç ve eylemlere yoğunlaştığımızda problem çözme ve atık azaltımı konularında yeteneklerimizi geliştiriyoruz.” dedi. 

 

LM Wind Power’ın Bergama tesisi, şirketin gelişmekte olan rüzgar enerjisi pazarlarındaki büyüme rekorunu temsil ediyor. Bu tesis, GE Yenilenebilir Enerji ve LM Wind Power’ın dünyanın dört bir yanındaki müşterilere hizmet sunma kabiliyetini pekiştiriyor. Bergama kampüsü hem Türkiye'de hızla büyüyen rüzgar enerjisi pazarına hitap ediyor hem bölgedeki rüzgar enerjisi santrallerine kanat üretiyor hem de yüksek kalifiye çalışanlarla istihdam sağlıyor.  

 

 

LM Wind Power Hakkında

Brezilya, Kanada, Çin, Hindistan, Polonya, İspanya, Fransa, Türkiye ve ABD'de bulunan kanat fabrikalarıyla küresel bir üretim ağına sahip olan LM Wind Power, GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde rüzgar türbinleri için rotor kanadı tasarlayan ve üreten öncü bir kuruluştur. Şirket, 1978 yılından bugüne 241,000 'i aşkın kanat üretmiş olup kanatların kurulu gücü 121 GW'ı aşmıştır. Ayrıca bu rakam, dünya çapında yıllık 251 milyon tonu aşan CO2 tasarrufuna eş değerdir. LM Wind Power, 2018 yılında rüzgar türbini endüstrisinde karbon nötr üretim yapan ilk şirket unvanını kazanmıştır.

Bizi www.lmwindpower.com veya @lmwindpower Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz


 

GE Yenilenebilir Enerji Hakkında

GE Yenilenebilir Enerji, güvenilir ve uygun maliyetli yeşil enerji talep eden müşterilerimize uçtan uca çözümler sunmak amacıyla yenilenebilir enerji sektörünün en geniş ürün ve hizmet portföyünü bünyesinde toplayan, değeri 15.7 milyar dolara ulaşmış bir şirkettir. Kara ve deniz tipi rüzgar enerjisi platformları, türbin kanatları, hidroelektrik enerjisi, depolama, şebeke ölçeğinde güneş enerjisi ve şebeke çözümlerinin yanı sıra yenilenebilir enerjide hibrit ürünler ve dijital hizmetler gibi seçenekleri bir araya getiren GE Yenilenebilir Enerji, bugüne kadar 400 GW'yi aşkın yenilenebilir enerji tesisi kurmuş, dünyadaki elektrik tesislerin yüzde 90'ına şebeke çözümleri sunmuştur. 80'den fazla ülkede yaklaşık 40 bin çalışanıyla hizmet veren GE Yenilenebilir Enerji, dünyayı daha uygun maliyetli, güvenilir ve sürdürülebilir yeşil enerji ile donatmak isteyen müşterilerin değerine değer katar.

Bizi www.ge.com/renewableenergy, www.linkedin.com/company/gerenewableenergy veya www.twitter.com/GErenewables adreslerinden takip edebilirsiniz 


 

Daha fazla bilgi için:

Özlem Aksoy

GE Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü

[email protected]

  

 


business unit
tags