Skip to main content
Press Release

GE Power Services uruchamia platformę serwisową Fleet360* dokładnie rok po przejęciu części energetycznej koncernu Alstom.

October 27, 2016
  • GE Power Services dzięki rozbudowanej platformie serwisowej Fleet360 posiada obecnie pełen wachlarz kompleksowych rozwiązań dla energetyki.
  • GE podkreśla poszerzone możliwości w zakresie serwisowania urządzeń energetycznych pochodzących od innych producentów oferując klientom multi-produktowy pakiet rozwiązań modernizacyjnych i usług serwisowych.
  • Platforma Fleet360 powstała w następstwie połączenia doświadczeń i wiedzy eksperckiej  Alstom z rozbudowanym i kompleksowym portfelem usług serwisowych GE.

WARSZAWA - 27 października, 2016 - GE Power Services (NYSE: GE) ogłosiło w dniu dzisiejszym utworzenie nowej  platformy Fleet360*, pozwalającej na wykorzystanie zwiększonych możliwości serwisowania sprzętu energetycznego, dostarczanego zarówno przez GE, jak i pochodzącego od innych dostawców, skierowaną do użytkowników urządzeń w obszarze energetyki zawodowej i przemysłowej. Platforma Fleet360 powstała dokładnie rok po przejęciu części Alstom Power, związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej i świadczeniem usług serwisowych.

“Fleet360 to platforma GE oferująca rozbudowane możliwości kompleksowych rozwiązań serwisowych  dla urządzeń energetycznych niezależnie od faktu, czy komponenty zostały pierwotnie dostarczone przez GE, czy przez innego producenta”, powiedział Paul McElhinney, Prezes i Dyrektor Generalny GE Power Services. „Przez ostatni rok Power Services pracowało nad integracją doświadczeń Alstom z ofertą GE, umożliwiając  przygotowywanie dedykowanych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta w celu osiągniecia jak najwyższej wydajności oraz efektywności zainstalowanej floty. Możliwości tych usług okażą się kluczowe teraz jak i w najbliższych latach. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w różnych regionach świata jest zmienne, ale szacuje się, że w ciągu kolejnych 20-25 lat wzrośnie o 50%. Spowoduje to, że najważniejsze dla elektrowni stanie się utrzymanie w eksploatacji zainstalowanych urządzeń na optymalnym poziomie sprawności.”

Fleet360 to platforma oferująca usługi, modernizacje, naprawy, części zamienne, umowy wieloletnie, wsparcie eksploatacji, konserwację i utrzymanie serwisowanych urządzeń, a także zaawansowane rozwiązania cyfrowe, zarówno dla urządzeń dostarczanych przez GE, jak również pochodzących od innych producentów. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom serwisowym opracowanym dla szerokiej gamy urządzeń energetycznych, GE oferuje usługi serwisowe w ponad 90 obszarach, m.in.: turbin gazowych i parowych, generatorów, kotłów oraz innych urządzeń zainstalowanych w elektrowni, zapewniając użytkownikom poprawę wskaźników eksploatacyjnych w obszarze już istniejącej infrastruktury energetycznej.

Portfolio usług Fleet360 zbudowano w ciągu ostatniego roku dzięki integracji doświadczeń GE i Alstom. Pierwszym przykładem połączenia technologii GE i Alstom Power w zakresie turbin parowych jest wprowadzenie przez GE na rynek nowego rozwiązania modernizacyjnego (Enhanced Steam Path ESP), mającego na celu podniesienie sprawności układu przepływowego turbin parowych typu D-10 i D-11 zainstalowanych w Europie i innych regionach o częstotliwości sieci 50Hz, po ich wcześniejszym wprowadzeniu w krajach z częstotliwością sieci 60Hz. Proponowane rozwiązanie ESP umożliwi użytkownikom elektrowni podniesienie sprawności jak i mocy w już istniejących elektrowniach gazowych pracujących w tzw. cyklu mieszanym.

Dziś, firma świętuje kolejny sukces w zakresie rozwoju nowoczesnych i zaawansowanych metod produkcji, będący wynikiem wspólnego zaangażowania GE i Alstom w rozwój technologii w obszarze  „wytwarzania przyrostowego”: instalację największej na świecie części wydrukowanej w technologii 3D zainstalowanej w turbinie gazowej GT13E2 w elektrowni Vattenfall Heizkraftwerk Berlin-Mitte w Niemczech. Wydrukowany, w Birr w Szwajcarii,  komponent 3D 1 strefy komory spalania, waży 4,5 kg i jest wielkości laptopa.

Dla spełnienia wymagań związanych z cyklem realizacji eksploatacji projektów w obszarze rozwiązań Fleet360, GE  posiada obecnie globalną sieć ponad 50 warsztatów, których strategiczne rozmieszczenie ma umożliwiać niezwłoczną reakcję, świadczenie usług dostosowanych do potrzeb klienta, skracając tym samym czasy przestoju serwisowanych urządzeń.

Szeroki wachlarz rozwiązań serwisowych GE oferowany  użytkownikom urządzeń energetycznych znalazł, na przestrzeni ostatniego roku, swoje odzwierciedlenie w szeregu nowo podpisanych zamówień oraz umów długoterminowych w Europie, na przykład:

  • W Polsce - GE Power Services zmodernizuje jeden z trzech turbozespołów parowych zainstalowanych w Elektrociepłowni Poznań należącej do Veolia Energia Poznań ZEC S.A. Turbiny o łącznej mocy 275 MW wyprodukowane zostały przez Zamech (dzisiaj GE) i stanowią cześć miejskiej sieci ciepłowniczej w Poznaniu. Projekt jest dowodem na to, że GE dysponuje rozwiązaniami, które pomogą wesprzeć polskie elektrownie węglowe w utrzymaniu znaczącej roli, jaką w perspektywie długoterminowej będą odgrywać w europejskim miksie energetycznym.
  • W Niemczech, firma Vattenfall AG wybrała GE do przeprowadzenia remontu generalnego oraz wydłużenia żywotności dwóch turbin parowych firmy Siemens, o mocy 130MW, w elektrociepłowni węglowej Wedel w Hamburgu. Również w Niemczech GE podpisało swoją pierwszą umowę na serwisowanie dwóch turbin gazowych firmy Siemens, zainstalowanych w największej papierni w kraju.
  • W Republice Czeskiej, GE ostatnio zakończyło projekt zaawansowanej modernizacji kotłów w elektrowniach węglowych Počerady, a. s. oraz Mělník I, należących do grupy CEZ, mający na celu zmniejszenie emisji tlenku azotu o 60% i umożliwienie im dostaw energii oraz ciepła do gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych zgodnie z normami emisji obowiązującymi w Unii Europejskiej (UE).

GE

GE (NYSE: GE) GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” - globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania. www.ge.com

GE Power

GE Power jest światowym liderem w produkcji energii elektrycznej wspierającym klientów swoją specjalistyczną wiedzą w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z szerokiego zakresu paliw. Przeobrażamy sektor produkcji energii elektrycznej oferując elektrownię cyfrową, największą i najsprawniejszą turbinę gazową na świecie, pełen zakres rozwiązań w obszarze technologii energetycznych, w tym ich modernizację i serwisowanie, a także oprogramowanie pozwalające na wykorzystanie potencjału danych. Dzięki naszym innowacyjnym technologiom i ofercie rozwiązań cyfrowych energia elektryczna jest coraz tańsza, bardziej niezawodna, dostępna i zrównoważona. Więcej informacji na stronie www.gepower.com.

Więcej informacji na stronie firmy www.gepower.com oraz www.ge.com\pl. GE Power na Twitterze @GE_Power oraz @PStracar_GECEE oraz @GE_Polska. Profil GE Power na LinkedIn.

GE Power Services

GE Power Services, mające siedzibę w Baden w Szwajcarii, dostarcza klientom światowej klasy rozwiązań dla pełnego zakresu technologii energetycznych obejmujących cały okres ich eksploatacji. Z naszych usług korzysta na całym świecie ponad 2 800 klientów posiadających przeszło 28 000 aktywów wytwórczych obejmujących także sprzęt pochodzący od innych OEM. Oferujemy rozwiązania  z obszaru Internetu Przemysłowego podnosząc wydajność naszych rozwiązań przez cały okres ich eksploatacji dzięki wykorzystaniu możliwości oprogramowania i analityki big data. Więcej informacji na stronie powergen.gepower.com

 

###

*Znak towarowy firmy General Electric; może być zarejestrowany w jednym lub kilku państwach.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:

Laura Aresi                                                                       

GE Power - Power Services                                      

Global Media Relations Leader                                    +39 02 67335622          

laura.aresi@ge.com     

 

 

GE w Polsce

Monika Doroz

Tel: +48 604 092 242

E-mail: monika.doroz@ge.com

 

 

 

 

 

 

 

 

24/7 Communication

Marta Jechna

Tel: + 48 502 414 482

Email: marta.jechna@247.com.pl

 

 


business unit
tags