Skip to main content
Press Release

GE podpisało z PGE kontrakt na remont generalny czterech turbozespołów

March 30, 2017
Warszawa 30 marca 2017 r.- GE Power Services oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE podpisały kontrakt o wartości około 47 milionów PLN obejmujący remont generalny czterech turbozespołów dla bloków 1-4  w Elektrowni Opole.  

Kontrakt zawarty przez PGE GiEK i GE Power Services przewiduje remont generalny czterech wkładów wewnętrznych części wysokoprężnej turbin, remont czterech wirników części niskoprężnej turbin oraz czterech wirników generatora, dostawę części zamiennych, nadzór nad remontem kapitalnym turbozespołów oraz diagnostykę wszystkich urządzeń.

„Bardzo dobre wskaźniki eksploatacyjne oraz rezultaty w zakresie ochrony środowiska już teraz stawiają Elektrownię Opole na czele wszystkich polskich elektrowni cieplnych opalanych węglem kamiennym. Dzięki modernizacji turbozespołów bezpieczeństwo i niezawodność pracy układów osiągną jeszcze lepsze wskaźniki. Po zakończeniu budowy dwóch nowych bloków na parametry ultra-nadkrytyczne o łącznej mocy 1800 MW Opole stanie się trzecią elektrownią pod względem zainstalowanej mocy w Polsce” mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.  

Celem projektu jest wydłużenie eksploatacji, zwiększenie wydajności i sprawności oraz polepszenie dyspozycyjności bloków o łącznej mocy 1492 MW, wyprodukowanych przez Zamech. Remont turbozespołu na bazie własnej technologii (OEM) pozwoli GE na sprawne przeprowadzenie remontu krytycznych podzespołów w warunkach fabrycznych oryginalnego dostawcy.

„GE od lat ściśle współpracuje z Grupą PGE. Nasza współpraca w rozbudowie opolskiej elektrowni poprzez projekty związane z remontami, modernizacją czy dostarczeniem nowych bloków o mocy 900 MW każdy jest potwierdzeniem aktywnego i efektywnego uczestnictwa GE w procesie modernizacji polskiej energetyki” powiedziała Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.

Remontem generalnym czterech wirników generatora wraz z wyprodukowaniem nowych prętów zajmie się fabryka generatorów GE Power we Wrocławiu. Remont generalny czterech turbin parowych powierzony zostanie fabryce turbin GE Power w Elblągu i obejmować będzie cześci wysokoprężne i niskoprężne. 

„Bardzo cieszymy się, że Grupa PGE po raz kolejny wybrała GE Power na partnera przedsięwzięcia, które przełoży się na wydłużenie okresu eksploatacji bloków i wpłynie pozytywnie na dalszą stabilizację Krajowego Systemu Energetycznego - powiedział Robert Butzke, Dyrektor Power Services, Polska i Ukraina. „Oferowane przez GE usługi modernizacyjne i serwisowe oparte na efektywnych kosztowo rozwiązaniach umożliwiają podniesienie osiągów turbin parowych. Jest to poparte naszym wieloletnim doświadczeniem w zakresie przeprowadzonych remontów i modernizacji urządzeń wytwarzających energię w elektrowniach i elektrociepłowniach w całej Polsce”.

Realizacja projektu remontowego ma rozpocząć się w trzecim kwartale 2018 r. i zakończyć w drugim kwartale 2022 roku.

Informacje o Grupie PGE

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku EBITDA. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych, PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej do ponad pięciu milionów klientów. Działalność GK PGE obejmuje wydobycie węgla brunatnego, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, obrót hurtowy, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej. W ramach Grupy Kapitałowej za integrację działalności w ramach poszczególnych segmentów odpowiadają spółki: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE Energia Odnawialna S.A, PGE EJ1 sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A. oraz PGE Obrót S.A. GK PGE jest niekwestionowanym liderem pod względem zainstalowanych mocy i wielkości produkcji. Udział Grupy w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc.

Informacje o GE

GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” - globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania. www.ge.com

Informacje o GE Power Services

GE Power Services, mające siedzibę w Baden w Szwajcarii, dostarcza klientom światowej klasy rozwiązania dla pełnego zakresu technologii energetycznych obejmujących cały okres ich eksploatacji. Z naszych usług korzysta na całym świecie ponad 2 800 klientów posiadających przeszło 29 000 aktywów wytwórczych obejmujących także sprzęt pochodzący od innych OEM. Oferujemy rozwiązania z obszaru Internetu Przemysłowego podnosząc wydajność naszych rozwiązań przez cały okres ich eksploatacji dzięki wykorzystaniu możliwości oprogramowania i analityki big data. Więcej informacji na stronie powergen.gepower.com.

Kontakt dla mediów:

GE

Katarzyna Moczarska

Communication Manager

T +48 55 239 27 15

M +48 691 591 525

kasia.moczarska@ge.com

Grupa PGE

Maciej Szczepaniuk

Rzecznik Prasowy

T +48 22 340 10 62 

M +48 785 092 211

maciej.szczepaniuk@gkpge.pl 


business unit
tags