Skip to main content
Press Release

GE dynamicznie rozwija się na rynku usług serwisowych dla urządzeń energetycznych innych producentów

May 05, 2016
  • Polska papiernia Mondi Świecie S.A. skorzysta z usług GE przy realizacji remontu przemysłowej turbiny parowej Siemensa o mocy 48 MW, dostarczonej przez zakłady PBS - pozwoli to wydłużyć czas eksploatacji jednostki
  • W Czechach GE zakończyło w ostatnim czasie szeroko zakrojoną modernizację kotłów w elektrowniach należących do ČEZ Group Subsidiaries ČEZ, a. s. i Energotrans a. s.
  • Po przejęciu Alstom Power firma GE zyskała nowe możliwości w obszarze usług serwisowych dla urządzeń energetycznych pochodzących od innych producentów

WARSZAWA - 4 maja 2016 r. - GE Power Services wyremontuje turbinę parową w papierni Mondi Świecie S.A. Jednocześnie kończy się szeroko zakrojona modernizacja kotłów w dwóch elektrowniach węglowych, których operatorami są czeskie spółki ČEZ, a. s. i Energotrans. To kolejne z szeregu zamówień świadczących o zwiększonych możliwościach GE w obszarze usług serwisowych dla urządzeń energetycznych pochodzących od innych producentów, jakie firma uzyskała po przejęciu Alstom Power w listopadzie 2015 roku.

„Pozyskane kontrakty dowodzą, że GE jest dostawcą kompleksowych rozwiązań dla operatorów na całym świecie, bez względu na to, czy turbiny i inne komponenty zostały dostarczone przez GE, Alstom, czy innego producenta oryginalnego wyposażenia” - powiedział Paul McElhinney, prezes i dyrektor generalny GE Power Services - „Celem GE jest wspieranie operatorów, którzy chcą zwiększać wydajność urządzeń wytwarzających energię elektryczną. Mając technologię i wiedzę na temat wszystkich dużych elektrowni i licznych producentów, Power Services oferuje rozwiązania, które zapewniają jeszcze lepszą wydajność”.

Remont przemysłowej turbiny parowej Siemensa w papierni Mondi Świecie S.A.

GE Power Services przeprowadzi w papierni Mondi Świecie S.A remont przemysłowej turbiny parowej Siemens o mocy 48 MW, dostarczonej przez PBS Brno. Remont pozwoli wydłużyć czas eksploatacji jednostki. „Oferta GE została wybrana z uwagi na techniczne rozwiązania, korzystną cenę oraz krótki czas realizacji” - powiedział Tomasz Katewicz, Production  Director Mondi Świecie S.A.

W ramach projektu GE przeprowadzi remont turbiny parowej Siemensa należącej do Turbozespołu Nr. 2, jednego z czterech funkcjonujących w elektrowni. Firma przeprowadzi remont fabryczny wirnika dostarczając nowe łopatki turbiny parowej, a także wykona remont fabryczny wirnika generatora. Dodatkowo zespół techników GE dokona na miejscu remontu układu sterowniczego generatora turbiny i urządzeń pomocniczych. Mondi Świecie S.A. należy do Grupy Mondi, międzynarodowej grupy branży opakowaniowej i papierniczej, zatrudniającej około 25 000 osób w zakładach produkcyjnych w 30 krajach.

Modernizacja kotłów elektrowni węglowych Počerady i Mělník w Czechach

GE w ostatnim czasie ukończyło szeroko zakrojoną modernizację kotłów w elektrowni węglowej Elektrárna Počerady, a. s., należącej do Grupy ČEZ, oraz w elektrowni węglowej Mělník I, należącej do Energotrans a.s., spółki operatorskiej i inżynieryjnej należącej do ČEZ. Modernizacja pozwoliła ograniczyć poziom emisji tlenku azotu (NOx) o 60%, dzięki czemu energia elektryczna i ciepło dla gospodarstw domowych i przemysłu wytwarzane są dziś w zgodzie z unijnymi standardami emisyjnymi.

„Dzięki pracom modernizacyjnym przeprowadzonym w elektrowni Mělník I, takie miasta jak Praga, Neratovice i Mělník będą mogły w nadchodzących latach cieszyć się niezawodnymi dostawami ciepła wytwarzanego zgodnie z normami środowiskowymi” - powiedział Miroslav Krpec, dyrektor generalny Energotrans - „W trakcie 2015 roku stopniowo wprowadzaliśmy zmodernizowane urządzenia do eksploatacji, dzięki czemu mieszkańcy Pragi i środkowych Czech szybko odczuli poprawę jakości powietrza”.

Tlenki azotu są produktami ubocznymi procesów spalania. Kontrola emisji NOx ma zasadnicze znaczenie dla operatorów, gdyż same w sobie należą one nie tylko do głównych zanieczyszczeń powietrza, ale są także przyczyną kwaśnych deszczy oraz reagują w atmosferze tworząc ozon, będący głównym składnikiem smogu. Problem utrzymywania się ozonu w atmosferze wciąż pozostaje nierozwiązany, w wielu miejscach na świecie ludzie oddychają powietrzem znacznie przekraczającym przewidziane w tym zakresie normy.[1]

Projekt obejmował modernizację czterech kotłów o mocy 200 MW opalanych pyłem węglowym, wykonanych przez czeską grupę inżynierską Vitkovice dla elektrowni Počerady znajdującej się w północno-zachodnich Czechach, a także sześciu kotłów opalanych pyłem węglowym produkujących 1089 MW, również dostarczonych przez Vitkovice i pracujących w elektrowni Mělník I.

„Aby zapewnić prawidłowy rozruch urządzeń w elektrowni Počerady przez sześć dni stopniowo zwiększaliśmy moc każdego kotła od 130 do 190 MW. Każdy kocioł przeszedł wymagające próby wytrzymałościowe i jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z parametrów eksploatacyjnych nowych urządzeń, jak i sprawności realizacji projektu przez zespół GE” - powiedział Jiří Kulhánek, dyrektor generalny przedsiębiorstwa Elektrárna Počerady, a. s. należącego do Grupy ČEZ.

###

Informacje o GE Power Services

GE Power Services, mające siedzibę w Baden w Szwajcarii, dostarcza klientom światowej klasy rozwiązań dla pełnego zakresu technologii energetycznych obejmujących cały okres ich eksploatacji. Z naszych usług korzysta na całym świecie ponad 2 800 klientów posiadających przeszło 28 000 aktywów wytwórczych obejmujących także sprzęt pochodzący od innych OEM. Oferujemy rozwiązania z obszaru Internetu Przemysłowego podnosząc wydajność naszych rozwiązań przez cały okres ich eksploatacji dzięki wykorzystaniu możliwości oprogramowania i analityki big data. Więcej informacji na stronie powergen.gepower.com.

Informacje o GE Power

GE Power jest światowym liderem w produkcji energii elektrycznej wspierającym klientów swoją specjalistyczną wiedzą w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z szerokiego zakresu paliw. Przeobrażamy sektor produkcji energii elektrycznej oferując elektrownię cyfrową, największą i najsprawniejszą turbinę gazową na świecie, pełen zakres rozwiązań w obszarze technologii energetycznych, w tym ich modernizację i serwisowanie, a także oprogramowanie pozwalające na wykorzystanie potencjału danych. Dzięki naszym innowacyjnym technologiom i ofercie rozwiązań cyfrowych energia elektryczna jest coraz tańsza, bardziej niezawodna, dostępna i zrównoważona. Więcej informacji na stronie www.gepower.com. Śledź GE Power na Twitterze @GE_Power i LinkedIn.

Informacje o GE

GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” - globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania.

 

###

Kontakt dla mediów:

Laura Aresi                                                                                                           

GE Power - Power Services                                                                              

Global Media Relations Leader                                                                       

laura.aresi@ge.com                                                                                          

                                                                                                                               

Monika Doroz
Communication Manager
GE
Poland & Baltics

T +48 22 520 53 22
M +48 604 092 242
monika.doroz@ge.com

Alicja Lewandowska-Wolińska
Grayling - biuro prasowe GE
Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa
Tel. +48 22 536 04 57
Tel. Kom. +48 607 070 365
e-mail: alicja.lewandowska@grayling.com
 


[1] Według Europejskiej Agencji Środowiskowej, 97% mieszkańców Europy narażonych jest na poziom stężenia O3 przekraczający normy przewidziane w zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia.


business unit
tags