Skip to main content
Press Release

GE, Brezilya Dünya Kupası'nı Enerji Verimliliği Yüksek Teknolojileri ile Aydınlatıyor

June 27, 2014

  • GE Lighting'in EF 2000 projektör ışığı 64 dünya kupası maçından 28'inde kullanılıyor.
  • GE kupa boyunca hem sahayı, hem de iç mekan alanlarını aydınlatacak.

İstanbul, 24 Haziran 2014--- Dünyanın en prestijli ve en çok izlenen futbol turnuvasına ev sahipliği yapacak olan Brezilya'daki 12 stadın 5'i General Electric (GE) projektör ışığı ile aydınlatılıyor. GE'nin yenilikçi çözümler yaratma taahhüdü, Brezilya'daki 2014 FIFA Dünya Kupası'nda gözler önüne seriliyor.

Kupa boyunca hem sahayı, hem de iç mekan alanlarını aydınlatmak amacıyla Brasilia'daki National Stadı ve Amazonia Arena için bütün komplekse yönelik ışıklandırma çözümlerini GE Lighting sağlarken, Pernambuco, Beira Rio ve Maracanã statlarında ise GE'nin projektör ışığı oyun sahalarını aydınlatacak.

GE Lighting'in EF 2000 projektör ışığı 64 dünya kupası maçından 28'inde kullanılırken, FIFA'nın enerji verimliliği için getirdiği koşulları karşılayan ışıklandırma, GE teknolojileri kullanılarak arenalarda uygulanan her ışıklandırma projesinin çevre performansını saptayan ve onaylayan ABD'li Yeşil Bina Konseyi tarafından geliştirilen LEED sertifikasyonu ile ödüllendirildi.

GE Lighting'in her türlü ışıklandırma ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi çözümleri sunmaya odaklandığını belirten GE Lighting Türkiye Genel Müdürü Ufuk Erel, "Gitgide artan enerji tasarrufu ve bakım maliyetlerini düşürme ihtiyacı karşısında GE her türlü uygulama için çözümler sunuyor. Stad aydınlatması futbolcuların yanı sıra medya, izleyiciler ve etkinliğin başarılı olması için çalışan bütün profesyoneller için de önem taşıyor. FIFA Dünya kupası gibi büyük bir organizasyonda ileri teknolojilerimiz ile yer alarak Türkiye'deki tüm taraftarların TV'lerini açtıklarında kendilerini tribünlerdeymiş gibi hissetmelerini sağlıyoruz. Bu çözümlere dayanarak GE olarak ülkemizde de 15 bin seyirci kapasiteli Fenerbahçe-Ülker Arena ile Düzce ve Mersin stadlarının da aydınlatmasını yapmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Daha net ve belirgin aydınlatma

Maracana olarak da bilinen Dünya Kupası final karşılaşmasının oynanacağı Rio de Janeiro'daki Mário Filho Stadı'nda 396 adet GE 2.000 watt EF 2000 projektör, 120 adet eski tip projektörün yerini alarak saha içi ve saha dışı görünürlüğü arttırılmış bulunuyor.

Sahanın her bölgesine kesin bir odaklanma sağlamak amacıyla her bir projektör ışığı özgün bir şekilde ayarlanarak daha büyük bir netlik ve belirginlik sağlandı; böylece taraftarların maç izleme deneyimi de güçlendirilmiş oldu. GE, Dünya Kupası ışıklandırmasının başarısını garanti etmek için çalışmalarını bir yıldan daha uzun bir süredir yürütüyor. Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) çözümlerinden de sorumlu olan GE, bu çözümler sayesinde elektrik kesintilerinin yaşandığı hallerde Natal, Pernambuco ve Cuiabá arenalarında daha iyi bir ışık performansı için gerekli elektriği sağlayacak. Taraftarlar ve oyuncular gece saatlerinde oynanan maçlarda bile sanki gün ışığı var hissini yaşayacak, oyuncu gölgeleri ise televizyon yayınlarında görünmeyecek.

Her türlü ışıklandırma için en iyi çözüm

GE Lighting Türkiye'deki en büyük spor komplekslerinden biri olan, 15.000 seyirci kapasiteli yeni Fenerbahçe-Ülker Arena'nın bütün iç ve dış ışıklandırmasını yapıyor. Basketbol stadının ışıklandırma projesinde, yüksek kalitede aydınlatmanın yanı sıra enerji tasarrufu ve dayanıklılık da gözetildi. Bu kurulumda gözü kamaştıran parlaklığı önlemek üzere özel olarak tasarlanan GE Lighting EF2000 aydınlatma armatürleri kullanıldı. Bu tip ışıklarda bir teknik arıza oluştuğunda sistemin yeniden devreye girmesi için 15 dakikalık bir süreye ihtiyaç duyuluyor. GE'nin çalıştırma sistemi, bir elektrik kesintisi meydana geldiğinde kullanılan ışıkların 2 saniye sonra tekrar yanmasını mümkün kılıyor. Bu aydınlatma armatürleri Düzce ve 2013 Akdeniz Oyunları'nda hizmet veren Mersin stadyumlarında da kurulu bulunuyor.


business unit
tags