Skip to main content
Press Release

Apple ve GE, Predix Endüstriyel Uygulamalarını iPhone ve iPad'e Taşımak Üzere İşbirliği Yapıyor

November 14, 2017

İstanbul, Türkiye - 31 Ekim 2017 - Apple® ve GE, GE’nin Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IoT) platformu olan Predix’in öngörülebilir veri ve analizlerini; iPhone® ve iPad® için tasarlanmış güçlü endüstriyel uygulamalar üzerinden sunmak üzere işbirliği başlattı. İki şirket, yazılım geliştiricilerin iOS üzerinde kendi endüstriyel IoT uygulamalarını oluşturabilmeleri için araçlar sağlayan yeni Predix yazılım geliştirme kitini (SDK) tanıttı. 
Apple CEO’su Tim Cook şöyle konuştu: “GE, endüstri dünyasında havacılık, üretim, sağlık ve enerji gibi alanlarda zengin bir inovasyon geçmişine sahip ideal bir iş ortağı. GE’nin Predix platformunu iPhone ve iPad’in gücü ve sadeliğiyle bir araya getiren Apple ve GE, endüstri dünyasının çalışma biçimini kökten değiştiriyor”.


GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su John Flannery ise: “Apple ve GE arasındaki iş birliği, yazılım geliştiricilere kendi endüstriyel IoT uygulamalarını yapmaları için araçlar sağlayacak. Müşterilerimizin, çalışanlarını mobiliteyle donatma ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Birlikte çalışan GE ve Apple, sanayi şirketlerine iPhone'ları veya iPad'lerini kullanarak Predix'in öngörü verilerinden ve analizlerinden yararlanabilmelerine yardımcı olan güçlü uygulamalara erişim imkanı sağlıyor” dedi.
 
iOS’a yönelik yeni Predix yazılım geliştirme kiti, 26 Ekim Perşembe gününden itibariyle indirilebiliyor. Yazılım geliştirme kiti, geliştiricilere Predix’in endüstriyel analizlerinin tüm avantajlarını kullanan ve dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi olan iOS’un gücünden ve kullanım kolaylığından faydalanan güçlü, yerel uygulamalar geliştirme becerisi kazandırıyor.

 
Bu uygulamalar, endüstriyel operatörlerin iPhone’ları veya iPad’leri üzerinden ekipmanlarının ve operasyonlarının performansı hakkında daha fazla içgörüye ve görünürlüğe ulaşmasını sağlayacak. Örneğin bir Predix uygulaması, çalışanlara iPhone’ları üzerinden rüzgar türbini ile ilgili olası bir sorun hakkında bildirim gönderebilir ve anlık olarak ilgili verileri toplayarak çalışanların denetim veya onarım çalışmaları esnasında uzakta bulunan ekiplerle işbirliği yapabilmesini sağlayabilir. Bu endüstriyel uygulamalar bilgi döngüsünün daha hızlı tamamlanmasını sağlayarak, maliyet tasarrufunu artırabilecek ve plansız arıza sürelerini en aza indirebilecek.


Apple ile işbirliği yapan GE, hem şirket içi kullanıma hem de müşterilere yönelik uygulamalar geliştirerek, çalışanlara işlerin iyileştiren ve operasyonların daha verimli hale getirilmesini sağlayan araçlar sunuyor. GE’nin App Store®’da mevcut olan Varlık Performans Yönetimi (APM) uygulaması, endüstriyel işletmelerin makine güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini artırırken aynı zamanda bakım maliyetlerini ve yönetim operasyonları risklerini azaltmalarına yardımcı oluyor. Aralarında Exelon Corp.’un da bulunduğu müşteriler şimdiden Varlık Performans Yönetimi çözümünü kullanmaya, ekipman çalışma süreleri ve genel verimlilik konularında ilerleme kaydetmeye başladı.


“Apple, donanım ve basit yazılım arayüzleri konusunda standartları belirlemesiyle tanınıyor” diyen Exelon Kurumsal İnovasyon Direktörü Brian Hoff sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu Predix’in gücüyle ve Exelon’un bir araya getirip analiz ettiği tüm verilerle birleştirdiğinizde, ezber bozan çözümlere ilişkin fırsatlar sınırsız bir hal alıyor.”


GE, mobil cihazlar için iPhone ve iPad kullanımını standart hale getirecek ve 330.000’i aşkın küresel çalışanı için opsiyonel Mac® kullanımını teşvik edecek. Apple ise, GE’nin Predix platformunu müşterilerine ve yazılım geliştiricilerine tercih edilen endüstriyel IoT analizleri platformu olarak tanıtacak.

Apple Hakkında

Apple, 1984 yılında Macintosh’u piyasaya sunarak kişisel teknoloji konusunda devrim gerçekleştirdi. Bugün ise iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV ile inovasyon konusunda dünyaya liderlik ediyor. Apple’ın dört yazılım platformu olan iOS, macOS, watchOS ve tvOS, tüm Apple cihazları genelinde kusursuz deneyimler sunuyor ve aralarında App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud’un da yer aldığı çığır açan servisler yoluyla insanların hayatını kolaylaştırıyor. Apple’ın 100.000’i aşkın çalışanı, kendini dünya üzerindeki en iyi ürünleri geliştirmeye ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye adayarak çalışıyor.


GE Hakkında

175 ülkede 300.000’den fazla çalışanıyla GE, dünyanın dijital endüstriyel şirketi olarak; birbiriyle bağlı, iletişim kurabilen ve öngörülebilir yazılımlara sahip makine ve çözümleri ile endüstriyi dönüştürüyor. GE’deki her iş kolu aynı teknolojiye, pazara, yapıya ve bilgiye erişim sağlayan GE Store ile küresel olarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyor. Her icadımız, bulunduğumuz endüstrilerdeki inovasyon ve uygulamaları daha ileri taşıyor. Çalışanlarımız, hizmetlerimiz, teknolojimiz ve ölçeğimiz ile endüstrinin dilini konuşuyor ve müşterilerimiz için daha iyi sonuçlar üretiyoruz. Daha fazla bilgi için bizi takip edin: http://geturkiyeblog.com
 


business unit