Skip to main content
header-image
GE Türkiye

2023'ün En Önemli İki Önceliğine Yönelik Eylemler İçin Sıçrama Tahtası Olacak

January 16, 2023

Yazan: Roger Martella, GE Sürdürülebilirlik Başkanı ve GE Vernova Kamu İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı

Birleşik Arap Emirlikleri, 2023'te iklim değişikliği ve sürdürülebilirliği konularını ele almaya yönelik küresel çabalarda ön plana çıkıyor. Liderler Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası için bir araya gelerek yıl sonunda BAE'nin ev sahipliğini yapacağı COP28'e kadar sürecek etkinliklerle dolu bir yılın açılışını yapacaklar. Mısır'da başarılı şekilde gerçekleştirilen COP27'nin hemen ardından bu ivme, önümüzdeki 10 yıl boyunca gelişmekte olan pazarlarda ve tüm dünyada atılan olumlu adımların devamına katkıda bulunacak.

Bu etkinliklerde odak noktası yapılacak çalışmalar, 2023'ün iki temel önceliğiyle örtüşüyor: elektrifikasyon ve karbonsuzlaştırma. Özel sektör ve hükümetler, enerji, ulaşım ve sanayi sektörlerini karbonsuzlaştırırken elektrik erişimini artırmak şeklindeki her iki hedefte de paralel olarak ilerleme kaydetmek için iş birliği içinde olmalılar.

Elektrifikasyon

Yeni yıla girerken, güvenilir, uygun maliyetli ve sürdürülebilir elektriğe erişim, 10 yıllardır olmadığı bir şekilde, dünya çapında milyarlarca insanın ilk gündem maddesi. Yaklaşık 775 milyon insanın elektriğe erişimi yok. Bununla birlikte, daha güvenilir erişime sahip olanlar için bile, olağanüstü hava olayları, küresel çatışmalar, siber güvenlik ve artan talep, arz güvenliğiyle ilgili soruları giderek daha fazla gündeme getiriyor. Yakın tarihte düzenlenen bir Beyaz Saray Zirvesi'nde ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, ABD'nin elektrifikasyon oranını "üç kat" artırması ve "yeni bir mimari" yaratması gerektiğini kaydetti. Birçok ülke benzer hedefler peşinde.

Elektriğe erişim, sürdürülebilir kalkınmanın temel haklarından biri. Küresel toplumda, diğer sektörlerin elektriğe dönüşümü sonucunda elektrik şebekesine yönelik artan talepler dahil olmak üzere iklim değişikliği için önemli adımlar atılırken, herkesin elektrikle ilgili temel hizmetlere erişebilmesini sağlamak için doğru yatırımlar yapmalıyız. Bu nedenle, elektrifikasyon için doğru yolu belirlemek 2023'ün önceliği.

Pek çok ülkede, şebekeleri daha akıllı ve daha güçlü hale getirmek için şebeke dijitalleştirme ve modernizasyon çalışmaları şimdiden başlatılmalı. Bu da yarının yenilenebilir enerji ağırlıklı şebekesinin karmaşık şebeke gerekliliklerini ve net sıfır geleceğin daha da uzun vadeli çok cepheli, çok yönlü şebekelerini yönetmek için gelişmiş dağıtım ağları, hibrit sistemler ve enerji depolama olanakları eklemek anlamına gelir. Bu şebekeyi oluştururken dikkate alınması gereken önemli bir konu, siber güvenlik ve dijital savunmadır. 

İletim ve dağıtım altyapısının modernizasyonu; sistem genelinde ekipmanın sağlıklı gidişatını izlemek ve trafo merkezleri gibi, temel altyapıyı daha iyi yönetmek için en yeni koruma, kontrol, izleme ve tanı teknolojilerini ve yazılımlarını kullanmak anlamına gelir.

Dünyanın diğer bölgelerinde mesele sadece şebeke esnekliği değil. Her şeyden önce, asıl mesele şebekeyi inşa etmek. Bu yeni sistemler, eski iletim ve dağıtım altyapısının ötesine geçen birinci sınıf dijitalleştirme ve esneklik sistemlerine sahip olabilir.

Neyse ki risklerin önemli olmasının yanı sıra, aciliyet ve harekete geçme duygusu da önemli. 2022 yılında GE, ulusların şebeke altyapısına daha önce görülmemiş şekillerde yatırım yaparak, öncelik verdiğini gördü. 2023'te şebekenin artan talepleri ve tehditleri karşılamak ve karbonsuzlaştırma hedeflerinde başarılı olmak için iyi konumlandırılmasını sağlamak adına, bu taahhütlerin hızlı ve stratejik bir şekilde nasıl uygulanacağına odaklanılması gerekiyor.

Karbonsuzlaştırma

Daha dayanıklı bir şebeke kurulması, ikinci öncelik olan karbonsuzlaştırma hedeflerine doğru ilerlemede başarıya ulaşılmasını sağlar. Biz şirket olarak, karbonsuzlaştırmayı iki şekilde değerlendiriyoruz: (1) hem emisyonları hem de karbon yoğunluğunu azaltmada ilerleme kaydetmek için bugün çeşitli üretim teknolojilerini kullanmak, (2) net sıfıra ulaşmak için yarının çığır açan teknolojilerine yatırım yapmak.


Yakın vadedeki azaltımlar, daha fazla elektrik üretirken, emisyonları azaltmak için yenilenebilir enerji, verimli gaz gücü ve gelişmiş nükleer portföyüne yatırım yapılmasına bağlı. Genel hedefimiz, bu 10 yıl içinde rüzgar ve güneş enerjisini mümkün olduğunca hızlı ve artan miktarlarda büyütmek. Dünyanın dört bir yanındaki politikalarda pompajlı depolama gibi nükleer ve hidro enerjiye yönelik artan destek de memnuniyetle karşılanıyor. Tüm bu teknolojiler, sera gazı emisyonlarını düşürürken, enerji üretimini mümkün kılarak karbonsuzlaştırmaya katkıda bulunuyor.

Daha da önemlisi, verimli gaz gücü de karbonsuzlaştırma planlarında güçlü bir rol oynuyor. Gaz dağıtımı, yenilenebilir enerji kaynakları ve diğer üretim varlıkları oluşturmak için güçlü bir temel sağlarken, emisyonları azaltmanın genel olarak en hızlı yolu. Gaz türbinleri, hem hidrojenle yanma öncesi hem de karbon yakalama ve tutma yöntemiyle yanma sonrası olmak üzere karbonsuzlaşma için bir geçiş yolu sağlar. Mısır, COP27'de fosil yakıt teknolojisinin karbonsuzlaştırılmasına yönelik yöntemlere verdiği ciddi önemden ötürü alkışlanmalıdır; bu yaklaşımın COP28'de devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Varlıkların bu farklı karışımı, bu 10 yılda enerji sektörünün karbonsuzlaşmasına yardımcı olmakla birlikte, bu teknolojiler net sıfır hedeflerine ulaşmak için yeterli olmayacak. Düşük karbonlu hidrojen ve karbon tutma, kullanma ve depolama (CCUS) gibi alanlarda pilot projelerin ve tam ölçekli uygulamaların yanı sıra, çığır açan teknolojiler üzerinde araştırmaların devam etmesi gerekiyor. Güvenilir, sıfır karbonlu temel yük elektriği için önemli bir teknoloji olan küçük modüler reaktörler, bu güvenli, uygun maliyetli ve çevik nükleer teknoloji için hükümet taahhüdünü sergilemek ve kamu desteği oluşturmak için daha fazla çalışma ve politik aksiyon gerektiriyor.

Elektrifikasyon ve Karbonsuzlaştırmada Başarılı Olmak İçin 2023'te Harekete Geçiyoruz

Yeni bir yılın başlangıcı her zaman için değerlendirme yapmak, hedef belirleme ve iyimserlik zamanıdır. Dünya, iklim değişikliği konusunda "10 yıllık eylem" döneminin üç yılını geride bırakmış bulunuyor ve bu da ilerleme kaydedilmesi zorunluluğunu pekiştiriyor. Elektrifikasyon ve karbonsuzlaştırma hedeflerimizde ilerlememiz için, tartışma aşamasından uygulamaya geçmek çok önemli. Şimdi attığımız adımlar, Kasım ayında BAE'de tekrar bir araya geldiğimizde bizi başarıya hazırlayacak. Buna karşılık, bu başarı, topluluklarımız ve gezegenimiz için net sıfırlı bir geleceğe ulaşmak adına, sürdürülebilir ve adil bir yörüngede bizi gelecek yıllara taşıyacak küresel ivmeyi yaratacaktır.

 

Yazı Atlantic Council -2023 Global Energy Agenda’da yayınlanmıştır. Yazının orijinal halini okumak için linke tıklayınız.

https://www.atlanticcouncil.org/wp-content/uploads/2023/01/AC-GEA-2023.pdf

 

Categories
tags